Anasayfa / Politika / Salih Müslim: Öcalan’ın mesajını aldık, Türkiye ile bir araya gelebiliriz ama…

Salih Müslim: Öcalan’ın mesajını aldık, Türkiye ile bir araya gelebiliriz ama…

Rojavalı Kürtlerin Ankara ile yeniden temaslarda bulunduğuna dair haberler gündem olurken bunun ABD arabuluculuğunda gerçekleştiğini söyleyen PYD Sözcüsü Salih Müslim, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın mesajlarını değerlendirdi.

Öcalan’ın “Türkiye’nin hassasiyetleri” sözünü saygıyla karşıladıklarını belirten Müslim, “Hiçbir zaman teh-dit olmadık. Umuyoruz ki Sayın Öcalan’ın bu talebine saygı gösterirler. O zaman biraz daha kolay anlaşabiliriz. Hassasiyet denilen şey karşılıklı saygıdır” ifadesini kullanıyor.

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Müslim, Türkiye ile bir araya gelebileceklerini, ancak bazı durumların netliğe kavuşması gerektiğini söylüyor.

Müslim, Afrin’in durumu ve kendilerine dönük tehditler olduğuna işaret ediyor ve ekliyor:

“Efrîn iş-gal edilmiştir. Bunun üzerinden geçemeyiz. Bir taraftan hem terörize ediyor hem de işgal ediyor. Hem QSD hem de MSD’de bunu dile getirdi. Eğer gerçekten bir çözüm istiyorlarsa, Efrîn’den çekilmeleri gerekiyor. Çe-telerin çekilip, Efrîn’in eski durumuna getirilmesi lazım. Teh-ditlerinden vazgeçmeliler. Kürt düş-manlığını bırakmalılar. Bu temelde birbirimize yaklaşabiliriz.”

Ortadoğu’da yaşanan Kürt sorununun birçok çevreyi ilgilendirdiğini dile getiren Müslim, “Her parçada en büyük engel Türkiye’dir. Her yere müdahale etmeye çalışıyorlar. Dolayısıyla Türkiye kendi içindeki Kürt sorununu çözseydi bize bu kadar düş-manlık etmezdi. Farklı farklı ya da ayrı ayrı çözüm yolları geliştirilebilir ama sonunda aynı kapıya çıkıyor. Orada siyasi diyalog kanallarının açılması elbette burada olumlu bir hava yaratır” görüşünü dile getiriyor.

Avukatlarıyla 2 Mayıs’ta görüşen Öcalan ve İmralı’daki üç tut-uklunun imzasını taşıyan metinde şu ifadeler yer alıyordu:

“İnanıyoruz ki Suriye Demokratik Güçleri (SDG) kapsamında Suriye’deki sorunların çatışma kültüründen uzak durularak; içinde bulundukları konumun, durumun Suriye’nin bütünlüğü çerçevesinde Anayasal güvenceye kavuşturulmuş yerel demokrasi perspektifinde çözüme ulaştırılması amaçlanmalıdır. Bu bağlamda Türkiye’nin hassasiyetlerine de duyarlı olunmalıdır.”

Salih Müslim, Öcalan’ın mesajının kendilerinin doğru yolda olduğunu gösterdiğini belirterek, hassasiyetlerin de karşılıklı saygıdan geçtiğini söylüyor.

Öcalan’ın görüşlerinin çok derin olduğunu belirten Müslim, Öcalan’ın söylediklerini pratikte gerçekleştirmeye çalıştıklarını, Suriye’nin bütünlüğünü anayasal bir temelde sağlayacak bir çözümden yana olduklarını vurguluyor.

“Bu kadar büyük bedellerle elde ettikleri topraklarından kolay kolay vazgeçmeyeceklerinin” altını çizen Müslim, şöyle devam ediyor:

“Türkiye’nin topraklarına ya da içişlerine karışmadık. Öcalan’ın ‘Türkiye’nin hassasiyetleri’ dediği şeyleri biz de saygıyla karşılıyoruz. Hiçbir zaman teh-dit olmadık. O da bizim için bir duyarlılık noktasıydı. Ama gerçeklerde biraz farklı bir yön de var. Bizim bölgelere saldıran çe-telerin geçişi hep Türkiye üzerinden oldu. Sistemimizi oluşturduktan beri her türlü tehdide maruz kaldık. Söylemleriyle buradaki sistemi terörize etmeye çalışıyorlar. Bütün bu yaklaşımlar öbür taraftan geliyor. Umuyoruz ki onlar da Sayın Öcalan’ın bu talebine saygı gösterirler. O zaman biraz daha kolay anlaşabiliriz. Hassasiyet denilen şey karşılıklı saygıdır.”

Kaynak: Ahval

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …