Anasayfa / Politika / Salih Müslim’den Öcalan açıklaması

Salih Müslim’den Öcalan açıklaması

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Sözcüsü Salih Müslim, Ortadoğu ve Suriye’de çözüm için PKK lideri Abdullah Öcalan’ın pozitif rolünün göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

Abdullah Öcalan’ın avukatları, 22 Mayıs günü müvekkilleriyle yaptığı görüşmenin ayrıntılarını 26 Mayıs günü İstanbul’da düzenledikleri basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu.

Açıklamada, Öcalan’ın açlık grevi ve ölüm oruçlarının kendi nezdinde amacına ulaştığını ve eğer imkan olursa Suriye’deki sorunların çözümü için rol oynayabileceğini söylediği duyuruldu.

Öcalan, avukatları aracılığıyla gönderdiği mesajında imkan olursa Suriye’nin bütünlüğü içinde Kürt sorunu dahil Suriye’nin tüm sorunları konusunda pozitif rol oynayacağını söyledi. Öcalan ayrıca kendi düşüncelerinin ve çözüm önerilerinin Suriye’nin sorunlarını çözeceğini, Kürtlerin ve diğer toplulukların temel haklarının anayasal güvenceye alınmasının zorunluluğunu da özellikle vurguladı.

Öcalan’ın Suriye’ye ilişkin mesajlarını değerlendiren PYD Sözcüsü Salih Müslim, “Önder Apo’nun Suriye ve Ortadoğu’da olumlu rol oynaması bizim de isteğimiz” dedi. Konuşmasına Leyla Güven öncülüğündeki açlık grevleri ve ö:lüm oruçlarına değinerek başlayan Salih Müslim, böylesi bir direnişin tarihte eşine az rastlanır türden olduğunu vurgulayarak, “Bu direniş, Türkiye’nin kendi yasalarına uymasını sağladı” dedi.

ANHA’dan Mûrada Kenda ve Rapêrîn Tehlo’ya konuşan Salih Müslim, şöyle devam etti:

“Önder Apo’nun paradigması, Ortadoğu halkları için bir mirastır. Ortadoğu halkları bu nedenle Önder Apo’yu ‘Halkların Önderi’ olarak tanımlıyor. Biz de Önder Apo’nun paradigmasının izindeyiz. Bu mirasın korunması için de Kuzey ve Doğu Suriye’de hayata geçen Demokratik Ulus projesinin güvenliğinin sağlanması gerekiyor. Bununla beraber halkların hakları da güvence altına alınmalı. Tüm mücadelemiz bunun için. Önder Apo’nun verdiği mesajı bu çerçevede ele alıyoruz.”

Kaynak: Artı Gerçek

Kontrol Edin

Sezai Temelli’den CHP’ye eleştiri

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Sakarya’daki ta-nk palet fabrikasının satışına karşı eylem yapan ancak …