Anasayfa / Politika / Seçim sonuçları gelmeye başladı: İşte Dersim’deki ilk durum

Seçim sonuçları gelmeye başladı: İşte Dersim’deki ilk durum

31 mart yerel seçimleri sona erdi. Milyonlarca insanın oy kullandığı 31 mart seçimleri katılımın yoğun olarak gerçekleştiği seçimlerden biriydi. Oy verme süreci Kürt illerinde 07:00 ile 16:00 arasındaydı.

Dersim’de saat 18.00 itibariyle sandıkların yüzde 46’sı açıldığı, TKP’nin adayı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun yüzde 32.42 ile önde göründüğü, ikinci sırada ise yüzde 28 ile HDP’nin yer aldığı iddia edildi.

AK PARTİLİ ÖZHASEKİ: SONUÇLARI HIZLI HIZLI ALIYORUZ

AK Parti’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki, gazetecilerin “Yavaş yavaş sonuçları almaya başladınız mı?” sorusuna, “Hızlı hızlı alıyoruz merak etmeyin sonuçları. Sandıklardan ilk çıkanlar gelmeye başladı. Söylediler, doğrusu keyfimiz yerinde” yanıtını verdi.

​TÜRKİYE GENELİNDE SANDIKLAR KAPANDI

YSK kararına göre, 32 ilde oy verme işlemi 07.00’de başlamış, saat 16.00’da sona ermişti. Diğer illerde de saat 17.00 itibarıyla oy verme işleminin tamamlanmasıyla yurt genelinde oy verme işlemi sona erdi. Oy verme saati bittiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sıra ile oylarını kullanacak.

Sandık seçmen listesindeki bütün seçmenler oylarını kullanmış olsalar bile oy vermenin bitim saatinden önce sandıklar kesinlikle açılamayacak. Büyükşehirlerde, sırasıyla büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık, diğer illerde, sırasıyla belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık seçimlerine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un propaganda serbestliği ve süresini düzenleyen 49. maddesi, propagandanın oy verme gününden önceki 10. günün sabahında başlayacağını ve oy verme gününden önceki gün saat 18.00’de sona ereceğini öngörüyor.

Buna göre, bugün saat 18.00’den sonra yapılacak yayınlarda, propaganda maksatlı ve oy vermenin tam bir serbestlikle yapılmasına tesir edebilecek mahiyette haber, yorum ve köşe yazısı yayınlanması yasak olacak. 18.00-21.00 saatleri arasında radyolarda ve her türlü yayın organlarında sadece YSK tarafından seçimle ilgili verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek. Saat 21.00’den sonra bütün yayınlar serbest olacak. YSK, oy verme işleminin tüm seçim çevrelerinde sona erdiğinin anlaşılması üzerine, Anayasa ve seçim yasalarının verdiği yetkiye dayanarak, yayın yasağını saat 21.00’den önce kaldırabilecek.

Kontrol Edin

CHP yönetimine kayyım atandı

Eskişehir 3. Sulh Hukuk Mahkemesi, partinin il yönetimine 45 günlük süreçte yapılacak olağanüstü kongreye kadar …