Anasayfa / Politika / ”Selahattin Demirtaş serbest kalabilir”

”Selahattin Demirtaş serbest kalabilir”

AK Parti’nin muhalefet partileriyle uzlaşarak hazırlanmasının ardından Meclis’e sunmayı amaçladığı yeni yargı paketinde yer alan ceza sistemi ve af yasası ile ilgili gelişme yaşanıyor.

Ceza indirim oranlarının yeniden belirlendiği, kasten adam öldürme gibi 30-40 yılı bulan cezalarına ilişkin sürenin bir bölümünün başka şekilde doldurulmasını öngören ve bu kapsamda mahkuma ‘Işığı görme hakkı’ getirilen düzenleme üzerindeki çalışmanın kısa süre içinde tamamlanması bekleniyor.

DEMİRTAŞ SERBEST KALABİLİR

Teklifin bu hâliyle yasalaşması durumunda terör örgütü propagandası yapmak su-çundan 4 yıl 8 ay hapis cezası alan Selahattin Demirtaş’ın bunu Yargıtay’a götürme imkânı olacağını belirtiyor. Kasım 2016’da tutuklanan Demirtaş’ın hapiste geçirdiği süre dikkate alınarak ve hakkındaki diğer davalarla ilgili tu-tukluluk sürelerini de tamamlamış sayılacağından tahliye olabileceği ifade ediliyor. HDP’li tutuklu diğer milletvekillerinin de bu düzenlemeden yararlanabilecekleri belirtiliyor.

Düzenlemenin yasalaşması durumunda, terör, kadına ve çocuğa karşı suçlar ile şiddet suçları hariç olmak üzere, diğer suçlardan cezası olanlar, verilen hapis cezasının yarısını yerine getirdikten sonra serbest kalacak.

Ayrıca teklifle, istinafta kesinleşen 5 yılın altındaki cezalara temyiz yolunun açılması, tutukluluk sürelerinin düşürülmesi ve icra ile çocuk teslimi uygulamasının kaldırılması gibi hükümler olması bekleniyor

YASAYLA 80 BİNDEN FAZLA KİŞİNİN TAHLİYESİ BEKLENİYOR

Türkiye gazetesinde yer alan habere göre, Meclis’e sunulması beklenen yargı paketindeki ceza infaz sistemine ilişkin uzlaşmaya varılması halinde, hapis ce-zasının yüzde 66’sının yerine yüzde 50’sinin hapiste geçirilmesi üzerinde çalışma yapıldığını ve eğer bu ilk pakete yetişirse, 80 binden fazla insanın cezaevinden çıkacağı belirtildiği aktarıldı. Haber ismi verilmeyen AK Parti kurmaylarının verdiği bilgiye göre “Asıl üzerinde tartıştığımız konu, cezaların yarı oranında indirilmesinin ne getirip ne götüreceği. Burada amaç cezaevlerini boşaltmak değil. Suç ve ceza dengesi kurulması ve adalet duygusunun zedelenmemesi. Yani ağırlaştırılmış hapis cezasına kademeli bir ceza uygulanabilir” denildiği iddia edildi.

‘Tutukluluk süreleri dolanlar, haklarında kesinleşmiş yargı kararı yoksa kanun çıktığında tutuksuz yargılanacaklar.’

Beş senenin altındaki cezalara Yargıtay yolu açılıyor. İstinafın ‘çelişkili ‘FETÖ’ kararlarında’ Yargıtay içtihat oluşturacak. Değişikliği öngören teklifin, tatil öncesi Meclis’e sunulması bekleniyor. Söz konusu yasadan 4 yıl 8 ay ha-pis cezası alan esk HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş dahil 80 bin tu-tuklunun yararlanabileceği belirtiliyor.

Adalet Bakanlığı ve AK Parti’nin hukukçu milletvekillerinin hazırladığı, içinde ceza sisteminde değişiklik hükümlerinin de yer aldığı yargı paketinin tatil öncesi Meclis’e sunulması bekleniyor. Teklifin kanunlaşması durumunda, son yapılan hesaplamalara göre cez-aevlerindeki 80 binin üzerinde tutuklu ve hükümlünün serbest kalacağı belirtiliyor.

 

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …