Anasayfa / Politika / Selahattin Demirtaş’tan CHP’li vekile sürpriz

Selahattin Demirtaş’tan CHP’li vekile sürpriz

Edirne F Tipi Ce-zaevi’nde kalan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı ziyaret eden, CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “bana da çok büyük bir sürprizi oldu, benim bir portremi yapmış. Onu da sizlerle paylaşacağım” dedi.

CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Edirne F Tipi Ce-zaevi’nde kalan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile görüştü. Görüşme sonrası açıklama yapan Tanrıkulu, Demirtaş’ın moralinin iyi olduğunu belirtti.

Tanrıkulu, “16 ve 17 Temmuzda Ankara’da duruşması var. 18 Eylül’de Strasbourg’da, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde, Büyük Daire önünde duruşması olacak. Onlardan konuştuk.

Selahattin Demirtaş, daha önce 7 Eylül 2018 tarihinde, İstanbul 26. Ağır Ce-za Mahkemesi tarafından, 2013 Newroz’unda İstanbul Kazlıçeşme’de yaptığı konuşmadan dolayı mah-kûm edilmişti ve bu mah-kumiyet, İstinaf Mahkemesi tarafından hemen onaylanmıştı.” diye konuştu.

Tanrıkulu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile Demirtaş’ı yargılayan heyetin aynı olduğunu vurgulayarak, “Selahattin Demirtaş’a verdikten sonra olduğu gibi o heyeti aldılar, 37 Ağır Ce-za Mahkemesi yaptılar. Bu mahkeme Barış Akademisyenlerine, Çağdaş Avukatlar Derneği avukatlarına çok ağır ce-zalar verdi.Sözcü davası bu mahkemeye düştü, düşürüldü. Ve Canan Kaftancıoğlu mahkemesi bu heyete düştü, düşürüldü.

O heyet, adil ve dürüst olmayan bir yargılama sonucunda, tamamen ifade özgürlüğü kapsamında kalması gereken ifadeler nedeniyle 4 yıl 8 ay ce-za verdi ve bu ce-za kesinleşmişti.

4 yıl 8 ay ce-za, o maddenin tarihinde, yani propaganda maddesinin tarihinde verilmiş en yüksek ce-zaydı.O ce-za, 5 yıldan fazla vermediler ki Yargıtaya gitmesin, hemen kesinleşsin. Böyle bir ce-za mühendisliği yapılmıştı. Ayrıca, Ankara Ağır Ce-za Mahkemesinde 70-80 fezlekeden yargılanıyor. Onların da tümü, Parlamentoda yaptığı konuşmaların dışarıda yapılmasından ibaret” diye konuştu.

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …