Anasayfa / Politika / ”Sen Genel Başkan ol, biz yardımcın olalım”

”Sen Genel Başkan ol, biz yardımcın olalım”

Geçmişte AK Parti’de bakanlık yapan Ali Babacan’ın yeni bir parti kuracağına yönelik tartışmalar sürüyor. Son olarak eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, Babacan’a yeni parti için farklı bir alternatif sunduğu belirtiliyor.

Davutoğlu’nun ekibinden isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili Euronews’tan Ece Sevim Öztürk’e, Ahmet Davutoğlu’nun Ali Babacan’a, “Sen Genel Başkan ol, Abdullah Gül ve ben de senin yardımcın pozisyonunda olalım” teklifinde bulunduğunu, Babacan’ın teklife olumlu yaklaşsa da Gül’ün bunu reddettiğini kaydetti.

Bunun üzerine Davutoğlu’nun Babacan’a “O halde sen partiyi kur, Abdullah Gül ve ben destek açıklaması yapalım” önerisini getirdiği, ancak bu teklife de Babacan’ın ekibinde yer alan önemli isimlerden Beşir Atalay’ın sıcak bakmadığı belirtildi.

Ali Babacan’ın ekibinden ismini açıklamak istemeyen bir yetkili, Davutoğlu’nun yayımladığı manifestoya tüm kurmayların destek verdiklerini, Davutoğlu ile Babacan’ın aile dostu olduklarını ve her hafta görüştüklerini belirtti.

Yetkili, Davutoğlu ile aynı ekipte buluşulamamasının nedenini Babacan’ın ekibindeki kimi isimlerin Davutoğlu ile hareket edilirse merkezde bir parti görünümünden uzaklaşarak, siyasal İslam’ı mesnet aldıkları şeklinde yanlış bir izlenim vermekten endişelenmeleri olarak açıkladı.

Yeni oluşumun mahiyeti için de değerlendirmelerde bulunan yetkili; devletin geleneksel rejimi ile sıkıntısı olmayan, serbest piyasa ekonomisinin gerekliliklerini yerine getirmeyi hedefleyen, devletin özerkleşmiş kurumlarının kurumsallıklarının devamını önemseyen ve tek adam ile değil kolektif bir akılla yönetimi merkeze oturtan bir anlayışla yol aldıklarını belirtti.

YENİ PARTİ 5’Lİ KOMİSYONLA YÖNETİLECEK

Edinilen bilgilere göre, AK Parti’de yönetimin ve politikaların belirlenmesinin tek kişinin belirleyici olmasına eleştirel yaklaşan yeni parti 5’li komisyon aracılığı ile yönetilecek. 5’li Komisyon Abdullah Gül, Beşir Atalay, Fehmi Koru, Sadullah Ergin ve Haşim Kılıç’tan oluşacak. Ali Babacan’ın 5’li Komisyonun sözcülüğünü üstlendiği öğrenildi.

31 Mart’ta oy kullanmadan önce “Her şey çok güzel olacak” diyerek dikkatleri üzerine çeken Abdullah Gül’ün desteğini arkasına alan Babacan’ın ekibinde eski Bakanlardan Hüseyin Çelik ve Nihat Ergün’ün de kurucu olarak yer alacağı öğrenildi.

Parlamenter sisteme dönüşün ve Avrupa Birliği ile müzakere sürecinin önünü açarak, NATO ile bozulan ilişkilerin düzenlenmesi adına bir siyasi rota izleyeceklerini belirten Babacan’ın kurmayları, hukukun üstünlüğü ilkesinin yeniden tesis edilebilmesi adına hareket ettiklerini kaydediyor.

Merkezde konumlanan Babacan ve ekibinin, siyasal İslam’dan meşruiyet almadan bir kitle partisi olmayı hedefledikleri; buna karşın kurucuları itibariyle muhafazakâr seçmenin de aidiyet atfetmesini bekledikleri öğrenildi.

Ankara ve İstanbul kulislerinde Babacan ekibinin, Meclis’te grup kurduktan sonra, AKP’nin yanı sıra CHP’den de kimi isimleri bünyelerine katabilecekleri konuşuluyor.

Babacan’ın kurmaylarının ve AK Parti içinde özgül ağırlığı olan kimi “sessiz destekçilerin” partinin resmi olarak kurulmasının ardından Meclis’te grup kuracak sayıyı bulmak için harekete geçmelerinin planlandığı, bu doğrultuda CHP ve İYİ Parti ile gayrı resmi görüşmeler yapılarak destek arayışında bulunulduğu öğrenildi.

EKONOMİ REFORM PAKETİ AÇIKLAYACAK

58. ve 59. Hükümetlerde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini de üstlenen Ali Babacan’ın en iddialı olduğu konu başlıklarından olan ekonomi alanında kapsamlı ve aşamalı bir reform paketini kamuoyuna duyurması bekleniyor.

AK Parti’nin küskünleriyle birlikte siyasi arenada ilk kez boy gösterecek olan kimi önemli iş insanlarının da ön planda olacağı parti, yabancı sermayenin Türkiye’de yeniden yatırım yapması için polisiye tedbirlerden uzaklaşarak, güven ortamının inşa edilmesi gerektiğini savunacak. Bu güvenin inşası için de temelinde adaletin ve insan haklarının olacağı bir programla yola çıkıldığının anlatılması planlanıyor.


Babacan’ın partiyi Eylül ayında kurmayı planladığı, ancak şartlar olgunlaşırsa Ak Parti hükümetinin dış politikada keskin kararlar vermek zorunda olduğu Temmuz ayında üçüncü bir yol sunabileceği öngörülüyor. (Kaynak: Euronews)

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …