Anasayfa / Ortadoğu / Sezai Temelli’den Erbil’de Mesud Barzani açıklaması

Sezai Temelli’den Erbil’de Mesud Barzani açıklaması

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Sayın Mesud Barzani Kürt halkı için önemli bir lider. İnisiyatif aldığı her konuda bölgede önemli gelişmeler olacaktır. Kendisinden ricalarımız olacak. Fikirlerinden yararlanacağız” dedi.

Sezai Temelli başkanlığındaki HDP heyeti, Kürdistan Bölgesi’ne gerçekleştirecekleri 4 günlük resmi ziyaretleri kapsamında bu gün sabah saatlerinde Erbil’e ulaştı. Heyette HDP’li vekiller Feleknas Uca, Fatma Kurtulan, İmam Taşçıer ve Berdan Öztürk yer alıyor.

Heyeti Erbil Uluslararası Havalimanı’nında Erbil Valisi Nevzad Hadi, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Dış İlişkiler Sorumlusu Ali Hüseyin ve HDP Kürdistan Bölgesi Temsilciliği Eşbaşkanı Müzeyyen Güneş karşıladı.

Erbil Uluslararası Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sezai Temelli, Kürdistan Bölgesi’nde bulunduğu için mutlu olduğunu dile getirerek, “Uzun zamandan beridir gelmek istiyorduk, malesef Türkiye’deki siyasal koşullar içinde zaman bulmak çok zordu. Çünkü Türkiye’de çok ciddi bir olumsuz siyasi atmosfer var” dedi.

Temelli, Kürdistan Bölgesi Başkanı seçildikten sonra Neçirvan Barzani’yi ve yeni hükümet ile parlamentoyu kutlamak istediklerini ancak buna fırsat bulamadıklarını belirterek, “Bu dileklerimizle geldi. Kürt halkının önemli bir ismi Sayın Mesud Barzani ile de görüşmek istiyoruz. Kendisi ile hem bölge ve hem de Türkiye-Kürdistan Bölgesi ilişkileri üzerinde görüş alışverişinde bulunmak istiyorum” ifadesini kullandı.

Başkan Barzani’nin Kürt halkı için önemli bir lider olduğunu vurgulayan Temelli şöyle devam etti:

“Barzani Kürt halkı için önemli bir lider. Dolayısıyla Sayın Barzani’nin inisiyatif aldığı her konuda bölge açısından önemli gelişmeler olacaktır. Bu güne kadar böyle olmuştur. Almış olduğu inisiyatifler ve ortaya koymuş olduğu siyaset çözüm adına, bölge adına önemlidir. Kendisinden ricalarımız olacak. Kendisinden fikir alışverişinde bulunup fikirlerinden yararlanmak istiyoruz. Özellikle HDP olarak bölge partileri ile diyalogun çok önemli olduğuna inanıyoruz. Tabi bunun başında da Sayın Barzani ve KDP geliyor.”

Çözüm sürecinin yeniden başlamasını istediklerini dile getiren Temelli, “Barışın nasıl geleceğini en iyi Kürdistan’daki partiler biliyor. Dolayısıyla bizim çağrı yapmamızdan öte barışın hep birlikte mücadele ile kazanılması gerekiyor. Türk halkı ile Kürt halkı bu coğrafyada bir arada yaşıyor. Dolayısıyla Türkiye’de barış adına atılacak adımlar bölge bölgeye de barışı getirecektir. Biz Türkiye’de bunun siyasetini yütürüyor ve demokratik bir çözüm sürecine kavuşması için müccadele ediyoruz” diye konuştu.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın bu konuda çağrı yaptığını hatırlatan Temelli, “Son görüşmelerde de çok net ortaya konulduğu gibi, demokratik müzakere ve demokratik bir anayasa ile adımlar atılırsa Türkiye’de barış sürecinin önü hızla açılır. Ama malesef iktidar bu çağrılara kulağını kapayarak hiçbir adım atmıyor” dedi.

Sezai Temelli ziyaret kapsamında Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi partiler ve diğer bazı kurum-kuruluşlarla görüşeceklerini dile getirdi.

Gündemde neler var?

HDP heyetinin ziyaretine ilişkin Rûdaw’a konuşan Müzeyyen Güneş de, ziyaretin böyle bir süreçte gerçekleştirilmesinin önemli olduğuna vurgu yaptı.

Güneş, heyetin ziyaretinin amacını ve gündeme getirilecek konuları şu şekilde açıkladı:

“Her taraftan Kürt kazanımlarına yönelik saldırılar var. Rojava’da, Güney ve Kuzey’de var. Bu yüzden böylesi bir süreçte bu ziyaret çok önemli. Tüm Kürt liderlerle, Kürt halkının siyasi temsilcileri olan parti ve sivil toplum kuruluşları ile görüşme olacak. Mevcut sorunların çözümü için hiç olmazsa olumlu bir adım atma ve Kürt kazanımlarının korunması amaçlanıyor. Bununla birlikte yeni Kürdistan Bölgesi hükümeti için bir kutlama ziyareti olacak. Kürdistan Bölgesi sınırları üzerinde sürdürülen operasyonları biz Türkiye’nin Kürdistan’ı iş-gali şeklinde değerlendiriyoruz. Bununla birlikte Mahmur Mülteci Kampı’ndaki durum var. Kamp bir ab-luka altında, her taraftan kapılar üzerlerine kapatılmış, kimse ziyaret edemiyor.”

HDP heyetinin ilk olarak Başkan Mesud Barzani ile bir araya geleceğini aktaran Güneş, “Sayın Neçirvan Barzani’nin dışarıda programı vardı, onunla da yarın görüşme olacak. Başbakan Mesur Barzani ile de görüşme talebimiz var. Programa ona da bakacağız. Siyasi partiler ve şahsiyetlerle görüşme olacak. Asıl amaç Kürtlerin geleceğine ilişkin görüş alışverişinde bulunmaktır” dedi.

Ziyaret kapsamında heyetin 9 Eylül’de Süleymaniye’ye geçeceğini dile getiren Müzeyyen Güneş, burada Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) ve diğer partilerle de iki gün boyunca görüşeceklerini kaydetti.

Kaynak: Rûdaw

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …