Anasayfa / Politika / Sezgin Tanrıkulu’dan Demirtaş açıklaması

Sezgin Tanrıkulu’dan Demirtaş açıklaması

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu Edirne Ce-zaevi’nde tu-tuklu bulunan önceki dönem HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı ve HDP Hakkari eski Milletvekili Abdullah Zeydan’ı ziyaret etti. Bir yıldan fazla süredir izin verilmemesi nedeniyle Demirtaş’ı ziyaret edemediğini belirten Tanrıkulu, görüşmeyi Gazete Duvar’a anlattı.

“Demirtaş’ın morali motivasyonu ve sağlığı gayet iyiydi. Geleceğe dair umutları da gayet iyiydi. Gündemi yakından takip ediyor. Ce-zaevi koşulları içerisinde mümkün olan en iyi moralle mücadelesini sürdürüyor” diyen CHP’li Tanrıkulu, Demirtaş ile Diyarbakır’da avukatlık yaptıkları dönemden bu yana arkadaş olduklarını söyledi. Tanrıkulu, Demirtaş’ın Türkiye siyasetini yakından takip ettiğini belirterek, “Bir dostu olarak siyaseten benimle paylaştıklarını söylemek bana düşmez. Demirtaş’ın siyasetle bağı sıcak. Siyasi partisi aracılığıyla görüşlerini iletiyor ve iletmeye de devam edecek. Türkiye’deki bütün siyasi olayları yakından izliyor” diye konuştu.

‘GÖRDÜĞÜMDE DUYGULANDIM’

“Geleceğe dair kimse endişe etmesin” diyen Tanrıkulu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Demirtaş’ı gördüğümde ve görüşten çıktığımda duygulandım. Sonuçta iki buçuk yıldır ce-zaevinde ve hukuk devre dışı bırakılarak bu yapıldı. Adil ve dürüst olmayan bir sürecin işlediği yargı kararıyla içeride tutuluyor. Yargılamasının tümü hukuka, mevcut yasalara aykırı süreçlerle devam etti. Mah-kumiyet kararı aldığı ve istinaf mahkemesinin onayladığı konuşmaları tamamen ifade ve düşünce ifadeleri kapsamında su-ç olmayan sözler. Siyasal ce-zalandırma amaçlı yargı süreci işledi. Demirtaş’ın yeri hiçbir biçimde ce-zaevi olmamalıdır.”

BAKANLIK İZNİ ŞARTINA ELEŞTİRİ

Selahattin Demirtaş ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduğunu hatırlatan Tanrıkulu, ce-zaevlerindeki milletvekillerini ziyaret etmek için bakanlıktan izin alınmasını eleştirerek şunları söyledi: “Milletvekillerinin izin almadan ce-zaevlerindekilerle görüşmelerinin mümkün olması gerekiyor. Eskiden böyle değildi. Bu görüşleri izne tabi tutuyorlar. Yıllardır milletvekilliği yapıyorum ve parlamentoda çok sayıda arkadaşım var. Ce-zaevine giren arkadaşlarımla görüşme izni verilmemesini hukukla ve Ankara Hukuk Fakültesi’nden aldığı eğitimle bağdaştırmadığımı sayın bakanın bilmesini isterim.”

Kontrol Edin

Datça’da kayyım protestosu: 21 kişi gözaltına alındı

Datça’da, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasını protesto etmek …