Anasayfa / Politika / Soylu’dan CHP’ye yanıt: Bunu hesap etmeliydiniz

Soylu’dan CHP’ye yanıt: Bunu hesap etmeliydiniz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaoğlu’nun Hakkari’de hayatını kaybeden Yener Kırıkcı’nın ce-nazesine katılmak için gittiği köyde sal-dırıya uğramasının ardıdan gözler İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya çevrildi.

Basın toplantısı yapan Süleyman Soylu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

“Alana Kemal Kılıçdaroğlu gelmiştir ve kendisine yoğun bir protesto olmuştur. Şe-hidimizin ce-nazesi arabaya konulmuştur. Törenin bu kısmı sona erdikten sonra Kılıçdaroğlu’na önce sözlü sonra fiziki sal-dırı söz konusu olmuştur.

Elbette siyasetçiler şe-hit ce-nazalerinde bazı sitem ve tepkilerle karşılaşabilirler. Bizim bu durumu hoş görmemiz mümkün değildir. Akkuzulu köyüne kısa süre önce plaka tanıma sistemi ve güvenlik kamera sistemi kurulmuştu. Yani ce-nazeye kimin katıldığını tespit etmek mümkündür. Maalesef bu olayda da bazı yanlış bilgilerin olduğunu gördük.

CHP tarafından dışarıdan insanların getirildiği iddia edildi. Provokosyon olduğuna dair kişi veya kişilere rastlamadığımızı belirtmek isterim. Yum-ruk atanın da şe-hidin yakını olduğu tespit edilmiştir. Şe-hit ce-nazelerine Anadolu’nun her yerden insan gelir. Akkuzu dışından da gelenler olmuştur. Organizasyon olmadığı görülmüştür. Buradan siyasal rant çıkarmak tehlikelidir. İnsanları, toplumu, devletin birimini zor durumda bırakacak adımlardan kaçınmak herkesin temel prensibi olmalıdır. Muhakkaktır ki her seçim arkasında tortu bırakır. Böyle hassas bir dönemde bir genel başkan ce-nazeye gelecekse güvenlik birimi ile paylaşmalıdır. Seçimdeki pozisyonları açık ve nettir. PKK’nın terörist sal-dırısı ile evladımızı şe-hit ettiği ce-nazede bu hesap edilmeliydi.

Kılıçdaroğlu’nun gelişi bildirilmeliydi. CHP’nin bakışı yapıcı değildir. Sürekli şahsımı hedef göstermeleri bu meseleyi değerlendirirken hangi anlayışta olduklarını açıkça gösteriyor.

Bir Genel Başkan ce-nazeye gelecekse bunu diğer güvenlik birimleriyle paylaşmalıydı. Bu noktaya dikkat etmediler. Kimsenin geleceğinden bilgisi söz konusu değildi. Örgütlü organizasyon ididiası hakkaniyetli değil.

NE DEMİŞTİ?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 24 Haziran seçimlerinden sonra yaptığı açıklamada valilere “CHP il başkanlarını şe-hit ce-nazelerinde protokole almayın” talimatı verdiğini söylemiş, “Onların gideceği adres başka. Sandıkta beraberlerse ce-nazede de birlikte olsunlar” demişti.

Kontrol Edin

CHP yönetimine kayyım atandı

Eskişehir 3. Sulh Hukuk Mahkemesi, partinin il yönetimine 45 günlük süreçte yapılacak olağanüstü kongreye kadar …