Anasayfa / Politika / Soylu’dan İstanbul ve Ankara’ya ‘kayyum’ açıklaması

Soylu’dan İstanbul ve Ankara’ya ‘kayyum’ açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri için kayyum söz konusu değildir” dedi.

CNN Türk’te yayınlanan “Hafta Sonu” programına katılarak gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Diyarbakır ziyaretine ilişkin eleştirilerde bulundu.

Soylu, “İstanbul, bir karar verdi. Bir belediye başkanı seçildi. Bu hem demokratik hem hukuki bir karardır. Belediye kendi işini yapar, halkta o zaman takdir eder. Bir belediye, Türkiye’yi yönetmez ya da büyük büyük laflar ederek ortalarda dolaşmaz. Politika yapmak isteyebilirsiniz ama önce işinizi yapın. Diyarbakır’da, Mardin’de ve Van’da görevden alınan belediye başkanlarına ‘16 milyonun selamını getirdim’ dedi. Ben de bir İstanbul seçmeniyim, kimseye selam falan göndermedim. Caddeye terörist ismi verene selam göndermem. Bir yanlış yapılırsa bakan olarak bunu uyarırım” diye konuştu.

Geçtiğimiz gün İstanbul’a kayyum atanacak mı sorusuna ‘Pazar günü yanıtlayacağım’ diye yanıt veren Soylu bu konuda, “İstanbul ve Ankara için kayyım söz konusu değildir. Terörle ilişkiniz varsa devlet boş durmaz” açıklamasında bulundu.

Güvenli bölge ve ortak devriye konusu

TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri tarafından Rojava sınırındaki ilk müşterek kara devriyesine başlamasını da değerlendiren Soylu şöyle dedi:

“Türkiye burada önleyici, düzenleyici bir rolü ve pozisyonu yönetiyor. Bölgede Türkiye, tarihsel sorumluluğunu yerine getiriyor. Burada işimizin kolay olmadığını söylemeliyiz. Bu coğrafyanın tam kalbindeyiz ama aynı zamanda bu coğrafyanın geçiş noktasıyız. Bugün eğer Amerika, Fırat’ın doğusunda bizim si-lahlı kuvvetlerimizle devriye yapmayı kabul ediyorsa bu Türkiye’nin girişimiyle oluşmuştur. Orada güvenli bir bölge oluşuyorsa bu Türkiye’nin ortaya koyduğu çabalarla ortaya çıkmıştır.”

Belediyelere atanan kayyumlar

Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir beledilelerine kayyum atılması konusunu da değerledniren Soylu, “Bu işin doğrusu geçici görevlendirilen belediye başkanları. Kayyım başkan değil burada geçici olarak vekil atanması söz konusu. Yasalarda bu kanun net bir şekilde belirtilmiştir. Teröre bulaşan belediye başkanlarına yapılan işlemlerin hepsi anayasaya uygun. Önceki davalarda 237 yıl 237 ay ha-pis ce-zası verildi. Bir kişinin seçilmiş olması istediğini yapabilme özgürlüğünü getirmez. Bir belediye başkanı teröre bulaştığında, yolsuzluk yaptığında seçildikleri için işlem yapmayalım mı? Görevden alınan başkanlarla ilgili mahkemeler sürüyor, ce-zalar artabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Soylu sölerini şöyle sürdürdü:

“Görevden alınan Diyarbakır belediye başkanı; terörist cenazesine gideceksin, teröristin ismini caddene vereceksin. Teröristlere ilaç sağlayacaksın, onları tedavi edeceksin. Personel kimlik kartlarından ay yıldızlı bayrağı gelir gelmez çıkartacaksın. CHP’li kardeşlerime sesleniyorum; bunu hazmedebiliyor musunuz. Ben hazmedemiyorum. Bunlar olduğunda gereken yapılır. Görevden alınan Diyarbakır belediye başkanının 8 tane soruşturması var. Şüpheler kuvvetli olmasa bu adımlar atılmazdı.

Kayyımlar atandıktan sonra bu bölgelerde yapılan çalışmaları görüyoruz. Tunceli’de tekstilde çalışacak adam bulunamıyor. Ağrı’da binlerce kadın için iş istihdamı sağlandı. Biz çocuklarımızı korumak zorundayız.

Eş başkanları seçen Kandil’dir. Bakın bunu burada ilk kez söylüyorum. Türkiye bu rakamı ilk kez duyacak. Bunlar 2015 yılında 15 yaşından küçük 521 tane çocuğu terörist olarak dağa götürdü. Çocuklarımızı teröristlerin eline bırakmayız.”

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …