Anasayfa / Politika / Soylu’nun hedef gösterdiği 8 HDP’liye tahliye

Soylu’nun hedef gösterdiği 8 HDP’liye tahliye

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun hedef gösterdiği aralarında HDP Adana İl Eşbaşkanı Gülseren Tural’ın da olduğu 8 HDP’li ilk duruşmada tahliye edildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun hedef gösterdiği aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Eşbaşkanı Gülseren Tural’ın da olduğu 12 HDP’li hakkında Adana 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce açılan davanın ilk duruşması görüldü. Duruşmaya, tanık ve gizli tanık beyanları esas alınarak tutuklanan HDP Adana İl Eşbaşkanı Gülseren Tural, HDP eski İl Eşbaşkanı ve Seyhan Belediyesi Meclisi Üyesi Adayı Hüseyin Beyaz, Seyhan Belediyesi eski Meclis Üyesi Enver Ökmen, il yöneticileri M. Sait Eren, Ali Arslan, Yaşar Demir ile HDP üyeleri Ahmet Alak ve Mustafa Yıldız ile Siraç, Veysi, Rıdvan ve Mehmet Ali Alak ve avukatları katıldı.


TANIK İFADESİNİ GERİ ÇEKTİ

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada iddianamenin kısa özeti okundu. Mahkeme heyeti, müşteki Mehmet Ali Temel’in 7 sayfalık ifadesinin dosyaya konulduğunu ve müştekinin şikayetinden vazgeçtiğini belirtti.

Savunma yapan HDP’li Enver Ökmen, iş insanı olduğunu belirterek, mahkeme kurmadıklarını, kimseye tutanak imzalatmadıklarını ve kimseden para tahsil etmediklerini ifade etti. Ökmen, üzerine atılı su-çlamaları reddetti. İl Eşbaşkanı Gülseren Tural, üzerine atılı su-çlamaları reddederek, “halk mahkemesi” kurmadıklarını dile getirdi. Binaya gelenlerin cep telefonlarının toplanmadığını, kimseden para tahsil etmediklerini ve bir mahkemeye başkanlık etmediğini söyleyen Tural, tahliye ve beraatını talep etti.

HDP eski İl Eşbaşkanı Hüseyin Beyaz, partilerinin tüzüğünde uzlaşma kurulu olduğunu ve bu kurul neticesinde ise toplum arasında yaşanan sorunlara müdahil olup toplumsal barışı sağladıklarını belirti. Partileri gibi AKP, CHP ve diğer partilerinde toplumsal sorunların çözümü için uzlaşı komisyonları kurduklarını ve bunun suç olmadığını aktaran Beyaz, mahkeme kurmadıklarını, belge imzalatmadıklarını ve para tahsilatı yapmadıklarını söyleyerek, tahliyesini talep etti.

‘BU DAVA KUMPAS DOSYASIDIR’

HDP’li Mustafa Yıldız, üzerine atılı su-çlamaları reddederek, “halk mahkemesi” kurmadıklarını, Mehmet Ali Temel’in kendilerine if-tira atıp, polisle birlikte kendilerine kumpas kurduğunu dile getirdi. Yıldız, “Bu bir kumpas dosyasıdır. Siyasi bir davadır. Siyasi iktidarın yönlendirilmesiyle açılan bir davadır. Diğer partilere su-ç olmayan bu durum bize su-ç olarak gösteriliyor” diyerek tahliye ve beraatını talep etti. Diğer HDP’lilerde üzerlerine atılı su-çlamaları reddetti.


HDP’lilerin ardından ifadeleri alınan tanıklar, bir mahkeme kurulmadığını müşteki Temel’in Alak ailesinden alacağını alamadığı için HDP’lilerden şikayetçi olduğunu dile getirdi. İddia makamı verdiği mütalaada, “Her ne kadar tanık ve müştekinin soruşturma aşamasında verdiği ifadelerini kovuşturma aşamasında değiştirmiş olsalar da aradan geçen zaman zarfı içinde örgütün kor-kutucu gücünün tesiri altında farklı beyanlarına itibar edilmeyerek tu-tukluluk hallerinin devam kamu adına talep ve mütalaa edilir ” dedi.

‘HDP’LİLERE HUKUK YOK’

Savunma yapan HDP’lilerin avukatlarından İlhan Öngör, “Bugün Dünya Hukuk Günü ama manidar bir şekilde ve ironi olarak Şakir’e çay var, HDP’lilere hukuk yok” diyerek davanın ağırlaştırılmış müebbet ha-pis ce-zası istemiyle açılmasını eleştirdi.

Mahkeme heyeti, dosyadaki delil durumunu göz önünde bulundurup tu-tuklu 8 HDP’linin tahliyesine karar verip, duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …