Anasayfa / Politika / Süleyman Soylu: HDP kongresine ben müdahale ettim

Süleyman Soylu: HDP kongresine ben müdahale ettim

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, Galatasaray – Fenerbahçe derbisinde stada alınmaması için Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’a bas-kı yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, o gün yaşananları anlattı.

Habertürk’te yayınlanan Enine Boyuna programına katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, program sunucusunun sorusu üzerine yaptığı açıklamada düş-manlaştırıcı ve ay-rıştırıcı üslubundan vaz geçmediğini gösterdi.

FUTBOL KLÜBÜ BAŞKANLARINA YAPTIĞI BASKIYI ANLATTI

Programda, Galatasaray – Fenerbahçe derbisinden önce Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’u arayarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun maça gitmemesi yönünde uyarıda bulunduğunu söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, o süreçte yaşananları şöyle anlattı:

“Ali Koç’a ‘rica ederseniz, böyle bir mesele olduğunu’ dedim. O da, ‘Sizin isminizi verebilir miyim’ dedi. Ben de ‘memnuniyetle’ dedim. ‘Benim sizden istirhamım bir daha rica edin’ dedim. ‘Bakan beni arasın’ demiş. Ben de Ali Koç’a, ‘Üzerimizdeki sorumluluğu attık, tedbirlerinizi siz de biz de arttıralım’ dedim” ifadeleri kullandı.

CHP, İçişleri Bakanı Soylu hakkında ‘halkı ki-n ve düş-manlığa tahrik’, Ankara Emniyet Müdürü hakkında da ‘görevi kötüye kullanmak’ su-çlamasıyla su-ç duyurusunda bulundu.

SOYLU’NUN İSTİHBARATI, İMAMOĞLU’NU FETÖ’CÜ OLARAK TANIMLAMIŞ

Ekrem İmamoğlu’nun tribünden izlediği Beşiktaş maçında da aynı şeyleri yaptığını ifade eden Soylu, “Sayın Cumhurbaşkanımıza oralarda ha-karet edildi. Fenerbahçe maçını izlerken, istihbaratım bana şunu söyledi; sosyal medyada bu FETÖ’cünün burada ne işi var dediler, mazbata meselesini gündeme getirdiler. Ben de sayın Ali Koça’a ‘burada bir problem olabilir. Siz ev sahibisiniz’ dedim” ifadeleriyle kulüp başkanları üzerinde kurmaya çalıştığı bas-kıyı da itiraf etmiş oldu.

Sözü ‘CHP HDP işbirliği’konusuna getiren Soylu, CHP’li il başkanlarının asker ce-nazelerine alınmamasına ilişkin valilere verdiği talimatı savundu:

“CHP-HDP işbirliğini hem siyaseten onaylamadığımı hem de bu tedbiri almak zorunda olduğumu söyledim. Ben 3,5 yıl İstanbul il başkanlığını yaptım. Bunların, il başkanlarının, şe-hit ce-nazelerine, protokol olarak girmemeleri gerektiğini valilere tedbir olarak söyledim. Daha sonra Hande Fırat sordu, ‘iklim yumuşadı istedikleri yere gidebilirler’ dedim.”

CHP’nin ‘Hâlâ Türkiye’yi ze-hirliyor’ diyerek hakkında su-ç duyurusunda bulunduğu Süleyman Soylu’dan cevap geldi: Şahsım adına şeref beratıdır.

‘HDP’NİN ANKARA’DAKİ KONGRESİNE BİZZAT MÜDAHALE ETTİM’

HDP’nin Ankara’daki kongresine de bizzat müdahale ettiğini açıklayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,

HDP’nin Ankara’da yaptığı kongreye ben müdahale ettim. Neden? Bir güvenlik temini için müdahale ettim. Ben bunun iklimini İçişleri Bakanı olarak düşünmek zorundayım. Ankara’daki Aysel Tuğluk olayında olduğu gibi.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP’lilere, asker ce-nazesinde yapılan sal-dırıya da değinen Süleyman Soylu, “İklime bakmak lazım. Her seçim sonrası kendine ait bir tortu bırakır. Türkiye’de ilk kez bloklar son 2 seçimdir bu kadar net. Çubuk olayını tam da bunun üzerinden düşünmek lazım” dedi

Kontrol Edin

CHP yönetimine kayyım atandı

Eskişehir 3. Sulh Hukuk Mahkemesi, partinin il yönetimine 45 günlük süreçte yapılacak olağanüstü kongreye kadar …