Anasayfa / Politika / Suriye ordusu İdlib’de ilerliyor

Suriye ordusu İdlib’de ilerliyor

Suriye hükümeti ile Rusya’nın, Hama ve İdlib’teki si-lahlı gruplara karşı havadan ve karadan sürdürdüğü operasyonlarda onlarca sivilin hayatını kaybettiği iddia edildi.

Operasyonun 16’nci gününde Hama ve İdlib’e bağlı Han Şeyhun, Marat el-Numan, Marat Hurme, Kefruma ve Kefrunbul yerleşim yerleri, Rusya ve Suriye uçakları tarafından bo-mbalandı.

Suriye muhalefetine yakınlığı ile bilinen Beyaz Berelilere yakın kaynaklara göre, bugün sabah saatlerinden beri Han Şeyhun onlarca kez uçak ve fü-ze sal-dırısına maruz kaldı.

Sal-dırılar sonucunda çok sayıda mahallenin yıkıldığı, kentteki halkın kuzeye göç ettiği belirtildi.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yapılan açıklamaya göre ise ça-tışmalardan dolayı bölgedeki 150 bin kişi büyük bir trajedi ile baş başa kaldı.

Astana’da düzenlenen ve Suriye’nin geleceğinin ele alındığı zirvenin 12’inci toplantısında anlaşma sağlanamadığı için Rusya ve Suriye hükümeti, 26 Nisan’dan bu yana Hama’nın kuzeyi, güneyi ve batısındaki si-lahlı grupları hedef alıyor.

Suriye ordusunun som iki hafta içerisinde çok sayıda yerleşim yerini kontrol altına aldığı belirtiliyor.

Türkiye ve uluslararası toplumun itirazlarına rağmen Rusya ve Suriye, ülkenin kuzeyindeki stratejik yolları kontrol altına almaya çalışıyor.

Kontrol Edin

İsmail Küçükkaya Fox TV’den atıldı mı? Fox Haber Genel Yayın Yönetmeni açıkladı

Fox Haber Genel Yayın Yönetmeni olarak Doğan Şentürk, Fox TV’de yaşanan ayrılıklar sonrası açıklama yaptı. …