Anasayfa / Politika / Taha Akyol iddia etti: AYM’de KHK’ların iptali gündemde

Taha Akyol iddia etti: AYM’de KHK’ların iptali gündemde

Karar gazetesi yazarı Taha Akyol, bugün yayınlanan yazısında, Anayasa Mahkemesi’nin OHAL döneminde çıkartılan 50 kararnameyi iptal istemi ile incelemeye alacağını yazdı.

Akyol’un yazısının ilgili bölümü şöyle:

Sayın Arslan’ın verdiği bilgiye göre, Meclis’e sunularak yasalaştırılan OHAL kararnamelerinden 50 kadarı hakkında anayasaya aykırılık iddiasıyla iptal davası açılmış bulunuyor. (İptal davalarının yüzde 70’i)

Bu son derece önemlidir: OHAL döneminde hiç bir yargısal denetime tabi olmadan yürütmenin çıkardığı kanunnameleri meclis çoğunluğu onaylamıştı, şimdi ilk defa anayasaya uygunluk denetimi yapılacak.

Normal yasalarda OHAL yetkileriyle yapılan değişikliklerin, OHAL kalktıktan sonra prensip olarak anayasaya aykırı olduğu kanaatindeyim.

Daha önemlisi, OHAL döneminde Türk Ce-za Kanunu’nda, Ce-za Muhakemeleri Kanunun’da ve Seçim Kanununda yapılan değişiklikler tereddütsüz anayasaya aykırıdır.

Tabii, KHK ile ihraç edilenlerin, mahkeme kararı yoksa, kamu hizmetinde çalışamayacakları hükmü de tereddütsüz anayasaya aykırıdır.

AYM’nin yapacağı bu denetimin ‘normalleşmek’ için ne kadar önemli olduğu açıktır.

Kontrol Edin

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan Kayyum Yorumu

Kılıçdaroğlu, HDP’li belediye başkanlarının görevden alınmasına karşın “Sokağa çıkıp protesto etmeyi” doğru bulmadıklarını söyledi CHP …