Anasayfa / Politika / Tahir Elçi’yi ‘terörist’ olarak adlandırmıştı: Mahkemeden Turgay Güler hakkında karar

Tahir Elçi’yi ‘terörist’ olarak adlandırmıştı: Mahkemeden Turgay Güler hakkında karar

Ülke Tv’deki programında Sur’da kat-ledilen Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi’nin ce-nazesini “Terörist ce-nazesi” gibi sunan ve CHP’li Mahmut Tanal’ı “PKK ce-nazesinde ne işi var” ifadeleriyle hedef alan Turgay Güler 5 bin TL tazminata mah-kûm edildi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2015 yılında düzenlediği basın toplantısı sırasında si-lahlı sal-dırı sonucu katledilen Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi’nin ce-nazesini, “terörist ce-nazesi” olarak niteleyen, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ı “Bu Mahmut Tanal arkadaşın PKK ce-nazesinde ne işi var” sözleriyle hedef alan Güneş gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Turgay Güler, Ankara 8’inci Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından 5 bin TL tazminata mah-kûm edildi.

Turgay Güler

ÜLKE TV’DEKİ PROGRAMDA NE OLMUŞTU?

Ülke TV’de “En Sıradışı” adlı programı sunan Turgay Güler, 25 Ekim 2018 tarihli yayında CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ı hedef almıştı. Tanal’ın “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Kürt kökenli bir vatandaşı olarak çocukluğumda her sabah andımızı okudum. Bunu ha-karet olarak algılamadım. Andımız bana vatan, millet, Atatürk sevgisi, büyüklere saygı ve küçüklere sevgi duygusu aşılamıştır” şeklindeki sosyal medya paylaşımını eleştiren Turgay Güler, “Bu arkadaşın ne vatan sevgisi var, ne millet sevgisi var, ne Atatürk sevgisi var, ne büyüklerine saygı, ne küçüklerine sevgi, bunların hiçbiri yok bu arkadaşta” ifadelerini kullanmıştı.

Mahmut Tanal

GÜLER, ’PKK CE-NAZESİNDE NE İŞİ VAR’ DEDİ

Güler, programın devamında, CHP’li Tanal’ın Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Türkiye’nin dört bir yanından çok sayıda avukat ve siyasetçilerle birlikte katıldığı Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi’nin ce-naze töreninde çekilen ve tabuta sarılı 62 yıllık Diyarbakır Barosu flaması nedeniyle “PKK paçavrası” ifadesiyle sosyal medyada çarpıtılarak dolaşıma sokulan görüntüden bahsederken, “Bu Mahmut Tanal arkadaşın PKK ce-nazesinde ne işi var” yorumunda bulunmuş, Diyarbakır’da kurşunların hedefi olan Elçi’nin ce-nazesini “terörist ce-nazesi” olarak sunmuştu.

TURGAY GÜLER TANAL’A TAZMİNAT ÖDEYECEK

CHP’li Tanal, bu ifadelerinden dolayı “Hukuka aykırı söylemlerle kişilik haklarına saldırıda bulunduğu” iddiasıyla Turgay Güler hakkında tazminat davası açtı. Tanal’ın talebini değerlendiren Ankara 8’inci Asliye Hukuk Mahkemesi, Ülke TV programcısı Turgay Güler’i 5 bin TL manevi tazminata mah-kûm etti.

TANAL: YARGI GEREKEN CEVABI VERDİ

Mahkeme kararına ilişkin yazılı değerlendirmede bulunan Tanal, kendilerini itibarsızlaştırmak için merhum Tahir Elçi’nin tabutunu “terörist ce-nazesi” olarak nitelendirecek kadar gözü dönenlere, CHP mensuplarına “terörist” yaftası yapıştıranlara yargının gereken cevabı verdiğini söyledi.

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …