Anasayfa / Politika / TBMM Başkanı, HDP’li Belediye Başkanı Mızraklı’yı protokolden çıkarttı

TBMM Başkanı, HDP’li Belediye Başkanı Mızraklı’yı protokolden çıkarttı

Diyarbakır’ı ziyaret eden TBMM Başkanı Şantop’un, “Ankara’nın sözlü talebi ile Valilik tarafından Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı’yı bayramlaşma protokolünden çıkarttığı belirtildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Ramazan Bayramı dolayısıyla Diyarbakır’a gitti.

Sur ilçesindeki Hz. Süleyman Camisi’ni ziyaret eden Şentop daha sonra Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Mehmet Mehdi Eker, Oya Eronat, Ebubekir Bal, eski Milletvekili Galip Ensarioğlu, STK temsilcileri ve bazı işverenlerle kahvaltıda bir araya geldi.

Meclis Başkanı Şentop’un ziyaret programında Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı yer almadı.

Rûdaw’ın haberine göre Diyarbakır Büyükşehir Belediye Mızraklı, Meclis Başkanı Şentop’un Diyarbakır ziyaretine ilişkin önce bir davet aldıklarını, ardından bu davetin iptal edildiğini söyledi.

Mızraklı, “Hafta içi gönderdikleri bayram programında bizleri programa davet ettiler. Bizlerde tüm hazırlıklarımızı buna göre yaptık. Dün gece 23.40 sıraların da Valilik Özel Kalemi ile Büyükşehir Belediye Özel Kalemi’ni aradı ve Büyükşehir Belediye Başkanı’nın katılmasına gerek olmadığını, rahatsız olmasına gerek olmadığını kibarca aktardı, teşekkür etti ve kusura bakmayın dedi” diye konuştu.

Kendilerine “Protokol sadece valilik için düzenlenmiş” denildiğini belirten Mızraklı, iptal kararının da yazılı bildirilmesini istediklerini ancak Valilik Özel Kalemin, kararın Ankara’dan kendilerine yazılı değil de sözlü söylendiğini aktardı.

Selçuk Mızraklı

Meclis Başkanı Şentop’u Diyarbakır’a davet eden Mızraklı, “Valiliğe gelmiş, bu defa biz belediye olarak onu Diyarbakır’a davet ediyoruz. Diyarbakır’ı gezdirmek, halkla beraber halkın içinde gerçek Diyarbakır’ı gezdirmek istiyoruz” dedi.

Şentop, Diyarbakır’daki bayramlaşmadan sonra kentten ayrıldı.

Kontrol Edin

Cemil Bayık’tan, HDP önünde eylem yapan ailelere ilişkin açıklama

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, HDP Diyarbakır İl Binası önünde annelerin eylem yapmasına …