Anasayfa / Politika / Temelli’den “yürütmeyeceğiz” diyen Soylu’ya yanıt

Temelli’den “yürütmeyeceğiz” diyen Soylu’ya yanıt

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yürüyüşlerini engelleyecekleri yönündeki açıklamasına yanıt vererek “Yürüyüşler yapılacak” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Şimdi ‘Apo’ içeride diye, güya milletvekilleri yürüyüş yapacaklarmış sağda solda. Sizi yürüten adam değildir” demişti. Soylu’nun bu açıklamasına yanıt veren HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, geri adım atmayarak “Yürüyüşler yapılacak” dedi.

HDP, “PKK lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılması” talebiyle aç-lık grevi yapan HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’e destek için bugün İstanbul’da Galatasaray’dan Taksim Meydanı’na kadar yürüyeceklerini açıklamıştı.

Ayrıca HDP’liler 15 Şubat’ta 15 kentten Güven’in Diyarbakır’daki evine yürüyeceklerini de duyurmuştu.

Temelli’den yanıt geldi

Katıldığı bir televizyon programında Soylu’ya yanıt veren HDP Eş Başkanı Sezai Temelli, bakanın “yargı bağımsızlığına karşı savaş açtığını” söyledi.

HDP lideri, hükümet ve Soylu’nun yargıyı talimatla yönettiğini, bunun da Türkiye’yi çok zor koşullara sürüklediğini dile getirdi.

Temelli, “Yürüyüşler yapılacak. Çünkü demokratik bir siyaset içinde demokratik bir haklarımızı kullanıyoruz. Yasadan hukuktan aldığımız hakları kullanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Güven, aç-lık grevinin 95’inci gününde. Gelecek hafta 15 Şubat’ta ise 100’üncü gününe girecek.

Kontrol Edin

Erbil’deki saldırıda hayatını kaybeden Türk diplomatın kimliği belli oldu

Başkent Erbil’de bir restorana düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybeden diplomatın Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu’nda görevli Osman …