Anasayfa / Ortadoğu / The Times’tan Erdoğan’ın Rojava planına ilişkin iddia

The Times’tan Erdoğan’ın Rojava planına ilişkin iddia

Ankara’nın kendi güvenliği açısından si-lahlı Kürt birliklerini, Washington tarafından desteklense de güney sınırlarından uzaklaştırmak istediğini yazan The Times, ABD ile si-lahlı bir ça-tışmayı tetiklemek istemeyen Türkiye’nin sal-dırıyı erteleyerek kontrol edebileceği ‘güvenli bölgenin’ uzunluğu konusunda anlaşmaya varmaya çalıştığını yazdı.

İngiliz Times gazetesi, Ankara’nın si-lahlı Kürt birliklerini, Washington tarafından desteklense de güney sınırlarından uzaklaştırmak istediğini belirtti. ABD’nin daha önce Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) da para ve si-lah desteğinde bulunduğuna dikkat çeken gazete, ancak şu anda sadece IŞİD’e karşı kazanılan zaferde kilit rol oynayan Demokratik Suriye Güçleri’ne (HSD) yardım ettiğini kaydetti.

Türkiye’ninse HSD’yi terör örgütü olarak gördüğü ve sadece ÖSO’yu desteklediği belirtilen yazıda, HSD’nin ise Ankara’ya göre sadece PKK’nin bir uzantısı olduğu, uzun yıllardır Türkiye’nin güvenliği için teh-dit oluşturduğu ve hem ABD hem de Avrupa Birliği (AB) tarafından terör örgütlerinin listesine alındığı ifade edildi.

Makaleye göre Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen Pazar günü HSD’yi Türkiye’nin güney sınırlarından uzaklaştırmak için Suriye’nin kuzeyinde operasyon yapılacağını, kurtarılan bölgeninse ÖSO’nun kontrolüne bırakılacağını duyurdu.

Bu durumda ciddi bir sorunun ortaya çıktığı, bölgede Amerikan askeri üsleri bulunduğu için operasyonun iki NATO müttefikini birbirine karşı getireceği kaydedilen yazıda, yoğun diplomasi sürecinin Ankara’nın planladığı sal-dırıyı şimdilik geciktirdiğini fakat bunun uzun sürmeyeceği ifade edildi.

Diplomatik kaynaklara atıfta bulunan İngiliz gazete, Erdoğan’ın HSD’nin Türkiye sınırlarındaki varlığını ‘yok edilmesi gereken güvenlik teh-didi’ olarak gördüğünü ve sadece ABD ile bir sa-vaşa girmeme isteğinin onu sal-dırmaktan alıkoyduğunu yazdı.

Diyaloğu devem ettirmek isteyen Washington’un da Türkiye destekli HSD’nin kontrolündeki alanda birkaç kilometre derinliğinde küçük bir ‘güvenli bölgeye’ razı geliyor gibi göründüğüne değinilen yazıda, ancak Türkiye’nin birçok kez, birçok HSD militanının kaldığı ve Türk kar-şıtı duyguların güçlü olduğu kentleri de dâhil eden daha geniş bir bölge istediğini açıkladığı kaydedildi.
Times, Washington ve Ankara arasındaki görüşmeler sürerken ÖSO ve HSD’nin birbirilerine karşılıklı olarak vah-şet ve saflarında bulunan IŞİD radikalleri konusunda su-çlamalar yönelttiğini, ancak her iki taradın kendi evlerini müdafaa etiklerinden emin olduklarını vurguladı.

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …