Anasayfa / Politika / TKP İstanbul seçimini boykot mu edecek? İşte son durum

TKP İstanbul seçimini boykot mu edecek? İşte son durum

TKP Merkez Komitesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin YSK tarafından iptal edilmesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, boykot seçeneğinin etkili olmadığının görüldüğüne dikkat çekilerek, yeni bir karar alınacağı kaydedildi.

TKP’nin açıklamasının ilgili bölümü şöyle:

Seçimleri boykot seçeneğinin bir an önce gündemden düşürülmesi için çaba sarf edenlerin, bunda ciddi bir başarı sağladıkları görülmektedir. TKP, hukuksuzluğun hızlı ve kesin bir şekilde kendini kabul ettirmesinin, bundan sonra olacaklar açısından da sakıncaları olduğunu anlatmaya çalışmıştır. Partimiz, gereklerini anlatmaya çalıştığı bu seçeneğin güçlenmemesi durumunda yeni bir değerlendirme yapacaktır. Halkımız, bu değerlendirmenin sonucunda alacağımız kararların, AKP’nin ve Erdoğan’ın elini güçlendirecek unsurlar taşımayacağından ve TKP’nin tarihsel misyonlarını güçlendirecek nitelikte olacağından emin olabilir.

Zehra Güner Karaoğlu

TKP’nin 6 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, YSK’nin kararının genel oy hakkının gaspı anlamına geldiği vurgulanmış, seçimlerin boykot edilmesi gerektiği savunulmuştu. TKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Zehra Güner Karaoğlu’nun 23 Haziran’da yapılacağı duyurulan oylamada hiçbir biçimde aday olmayacağını açıklanmıştı.

Kontrol Edin

Sezai Temelli’den CHP’ye eleştiri

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Sakarya’daki ta-nk palet fabrikasının satışına karşı eylem yapan ancak …