Anasayfa / Politika / TSK, Erbil’de PKK’ye karşı operasyon başlattı

TSK, Erbil’de PKK’ye karşı operasyon başlattı

Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’e bağlı olan Sideka Nahiyesinin müdürü İhsan Çelebi, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarının dün gece Kürdistan Bölgesi sınırındaki Hakurke bölgesinde PKK’ye karşı havadan ve karadan operasyon başlattığını belirtti. Çelebi, harekattan dolayı halkın kor-ku ve pa-nik içinde bulunduğunu aktardı.

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı, “Pençe Operasyon Planı” çerçevesinde dün öğleden sonra Kara Kuvvetleri top-çu bataryaları ve sa-vaş uçaklarının Hakurke bölgesindeki PKK mevzilerini bom-baladığını açıkladı. Açıklamada, operasyona komando tugaylarının da katıldığı belirtildi.

Sözkonusu bölge, Erbil’in Soran ilçesine bağlı Sideka nahyesi sınırlarına düşüyor.

Köylüler tedirgin

Konu hakkında Rûdaw’a konuşan Sideka Nahiye Müdürü İhsan Çelebi, “Türk ordusu dün akşam saat 17:00’den itibaren Şekif ve Deli dağlarını bom-balamaya başladı. Yine TSK unsurları dün öğlen saat 11:45 itibariyle Deli Dağı’ndan inerek Sirwan köyüne yaklaşık 800 metre uzaklıkta konuşlandı. Ayrıca helikopterlerle bu bölgeye asker sevkiyatı yaptı” dedi.

TSK birliklerinin bugün sabah saatlerinden itibaren Hakurke Vadisi, Lolan ve Şekif dağlarına doğru harekete geçtiklerini belirten Çelebi, “Ayrıca Halifan ve Goresew tepelerine doğru ilerliyorlar. Şu ana kadar da TSK ve PKK arasında herhangi bir temas sağlanmış değil” ifadelerini kullandı.

Sideka

Bölgede PKK ve TSK arasında yaşanan ça-tışmalardan en çok Alekan, Halifan, Gereşer, Goreşan, Siran ve Lelkan köylerininde yaşayan halkın zarar gördüğünü vurgulayan Sideka Nahye Müdürü, “Şu an da halkta korku ve panik hakim. Olası bir ça-tışma durumunda bu köylerde yaşayan halk zarar görüyor ve köylerden ka-çmak zorunda kalıyor” diye konuştu.

PKK’den açıklama

Öte yandan PKK’ye yakın kaynaklar, TSK’ya ait onlarca sa-vaş uçağı ve Kobra tipi helikopterin dün akşam 18.00’dan 20.00 saatleri arasında Lolan suyu ve Şekif Dağını bom-baladığını duyurdu.

Kaynak: Rûdaw

Kontrol Edin

Cemil Bayık’tan, HDP önünde eylem yapan ailelere ilişkin açıklama

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, HDP Diyarbakır İl Binası önünde annelerin eylem yapmasına …