Anasayfa / Politika / TSK uçakları Erbil kırsalında peşmergeyi hedef aldı

TSK uçakları Erbil kırsalında peşmergeyi hedef aldı

Türk sa-vaş uçaklarının Kürdistan Bölgesi’nin başkeni Erbil’in Sidakan nahiyesine bağlı Şeyhzade Vadisinde bulunan Mergereş köyü kırsalını yanlışlıkla bom-balaması sonucu 3 peşmerge ya-ralandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) PKK’ye yönelik askeri operasyonları sürerken bugün sabah 05:20 sırlarında sa-vaş uçakları Sidakan bölgesini bom-baladı.

Rûdaw’ın haberine göre Peşmerge 2’inci Birliği Komutanı Yardımcısı Yarbay İsa Lawa, “Türk uçakları tarafından yapılan hava sal-dırısı sonucu alev alan ekili tarım arazilerini söndürmek üzere olay yerine giden Hoşawi Mikael, Mahacir Mikael Aziz, Cabir Halil Süleyman adında 3 peşmergeler de ikinci bir bom-bardıman nedeniyle ya-ralandı. Yaralılardan ikisinin durumu iyi ama diğer ya-ralının durumu ağır” dedi.

Ya-ralı peşmergeler Soran Devlet Hastanesine kaldırıldığı, ikisinin ayakta taburca edildiğini binini ise durumunun ağır olduğunu aktarıldı.

Konuya ilişkin TSK’dan şu ana kadar her hangi bir açıklama yapılmadı.

Sidakan Nahiye Müdüründen açıklama

Sidakan Nahiye Müdürü İhsan Çelebi olaya ilişkin yaptığı açıklamada “ Ne yazık ki Türk ordusunun sal-dırıları sonucu 3 peşmerge yaralandı. Peşmergelerden ikisinin durumu iyi hastanedeki tedavilerinden sonra taburca edildiler ama maalesef bir peşmergenin bacağı koptu tedavi için Erbil’e gönderildi” dedi.

İhsan Çelebi

TSK’nın bölgede yaptığı operasyon hakkında bilgi veren Çelebi “Mayıs ayından bu yana Sidakan sınırlarında hareketlilik var ve durum bu bölgede çok karışık. Özellikle sınıra yakın köylerde PKK ile Türk ordusu arasında ça-tışmalar oldukça sert. Türkiye güçleri 21 Mayıs’ta Şekif dağı, Gorase, Halifan ve Siran tepelerine yönelik harekât başlattı. Şu an TSK derinlemesine yaklaşık 30 kilometre, genişlemesine ise 52 kilometre Kürdistan Bölgesi topraklarına girmiş durumda” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Rûdaw

Kontrol Edin

Tarikatçılar birbirine girdi

Nurcu Uşşaki tarikatı lideri Fatih Nurullah ve Cübbeli Ahmet arasındaki tartışmada tansiyon yükseldi. Cübbeli Ahmet ile Nurcu Uşşaki …