Anasayfa / Politika / Türkiye ENKS’li temsilciyi sınır dışı etti

Türkiye ENKS’li temsilciyi sınır dışı etti

Türkiye, Suriye Kürtleri Ulusal Konseyi’nin (ENKS) Suriye Muhalefeti Diyalog Komitesi Temsilcisi Hewas Egîd ve ailesini sınır dışı etti.

K24’de konuşan ENKS üyesi Feysel Yûsif, Suriye Muhalefeti Diyalog Komitesi ENKS Temsilcisi Hewas Egîd ve ailesinin ‘Türkiye’nin güvenliğini teh-dit ettiği’ gerekçesi ile sınır dışı edildiğini açıkladı.

Feysel Yûsif, Feysel Yûsif ile ailesinin güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığını daha sonra serbest bırakıldığını, kendisine verilen süre içerisinde Türkiye’yi terk etmesinin kendisinden istendiğini sözlerine ekledi.

ENKS’li yetkili, Hewas Egîd’in şuan Türkiye’de olmadığını Suriye Muhalefeti Diyalog Komitesi’nin görüşmelerini gerçekleştirmek üzere Bosna’da bulunduğunu söyledi.

Rojava’nın Derîk kentinde dünyaya gelen Kürt siyasetçi Hewas Xelîl Sadûn Egîd, Suriye sa-vaşının başladığı günden beri ENKS’yi temsilen Suriye Muhalefeti Diyalog Komitesi’nde yer alıyor.

Kontrol Edin

Fırat’ın doğusunda Türkiye ile ABD’den ilk ortak helikopter uçuşu

Fırat’ın doğusunda güvenli bölge birinci safha uygulamaları kapsamında Türk ve Amerikalı komutanların katıldığı ilk ortak …