Anasayfa / Dünya / Türkiye, Rusya kampına mı dahil oluyor?

Türkiye, Rusya kampına mı dahil oluyor?

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 fü-ze sistemlerini alması Arap medyasının en önemli gündem maddelerinden birini oluşturuyor. Türkiye’nin bu fü-zeleri alarak Batı’dan kopabileceği yönünde haberler yapan Arap medyası, ABD’nin Türkiye’ye uygulayacağı muhtemel bir yaptırımın sonuçlarının çok ağır olabileceğini öne sürüyor.

Arap dünyasının tanınmış gazetecilerinden El Arabiye Televizyonu Yayın Kurulu Başkanı Abdurrahman el Reşid, Londra merkezli Şarkul Avsat gazetesinde yayınladığı makalede konuyla ilgili şu ilginç görüşleri dile getiriyor:

İlk Rus S-400 fü-zelerinin gelmesiyle Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ülkesini hangi yöne götüreceği iyice bilinmez hale geldi.

Ankara’nın bu belirsiz politikası daha önce yaşanan bir takım olayların sonucunda yaşandı: Suriye devrimi ve Türkiye’nin muhalefetin merkezinde yer alan başarısız rolü. İran’ın Suriye’ye ve Türkiye’ye komşu bölgelere güçlü bir askerî güç olarak girmesi, sonra Rus birliklerinin ülkeye gelmesi, ABD güçlerinin Suriye’deki Kürt bölgesine yerleşmesi ve İsrail hava kuvvetlerinin sa-vaşa girmesi.

Ve bu arada üç teh-likeli olay yaşanıyor: Rus uçağının Türk hava sahasına girerken düşürülmesi, Rus büyükelçiye Ankara’da düzenlenen su-ikast ve Erdoğan’a karşı düzenlenen darbe. Ve aynı zamanda Erdoğan’ın başkanlık sistemini getirmesi.

Birçok cephede sav-aşan Erdoğan hiçbirinde başarılı olamadı mı?

Suriye sa-vaşını kaybetti ve Rusya ile İran’a tavizler verdi. Suriye’de Kürt teh-didini ortadan kaldırmak istedi, orada da ABD ile karşı karşıya geldi. Ve tüm bu gelişmelerden sonra Rusya’nın kampına taşınması çok daha teh-likeli.

Ankara, Washington’ın öf-kesini dindirmeye çalışıyor, bunun için de Rusya ile sil-ah anlaşmasını terkedeceğine işaret eden birkaç açıklama yaptı.

Ancak uzlaşmama durumunda bölgesel ve kıtasal bir takım siyasi gelişmelere sebep olacak askerî yaptırımlara maruz kalabilir. Benzer bir gelişme de ABD’nin İran’ın politikasını değiştirme arayışında yaşanıyor.

Rusya’nın Türkiye’ye sil-ah satması, Cemal Abdunnasır’ın Çek sil-ahlarını alarak Mısır’ı Sovyet blokuna taşıması olayına benziyor.

Şimdi yeni biri Soğuk Sa-vaş türüne tanıklık ediyoruz. Erdoğan gerçekten Batı kampından ayrılmak istiyor mu? Anlaşma, aşamalı olarak Türkiye’yi NATO’dan uzaklaştıracak bir dizi gelişmeyi beraberinde getirebilir. Peki NATO, Rusya ile ön cephe hattında bulunan Türkiye’den vazgeçmeye hazır mı? Batı, Türkiye’yi Erdoğan olarak mı görüyor?

Aslında Moskova’ya yanaşma stratejisi müesses Türk devlet kurumlarının stratejik tercihi yerine Erdoğan’ın yaşadığı tartışmalardan kaynaklanıyor.

S-400’lerin gelmesiyle durum daha öncekilerden daha karmaşık hale gelmiş gibi görünüyor. Muhtemelen gelebilecek yaptırımlar iktidar partisi içindeki farklılıkları daha fazla gündeme getirebilir ve Türk ekonomisinde bir tahbirata sebebiyet verebilir.

Suudi Arabistan’ın resmî gazetelerinden Okaz ise Mısır Parlamentosu’nun davetlisi olarak Kahire’de bulunan Libya Parlamentosu üyelerinin Türkiye karşıtı beyanatlarına yer veriyor.

Katar ve Türkiye’yi terör örgütlerini desteklemek ve ülke servetini ka-osun yayılması için kullanmakla su-çlayan parlamenterlerden Abdulmuttalib Sabit, iki ülkenin müdahalesinin artarak devam ettiğini söylüyor. Mısır’ın Türkiye karşıtı duruşunu takdir eden Sabit, Kahire’nin Türkiye’nin Osmanlı hayallerini söndürdüğünü de belirtiyor.

Arap Parlamentosu Başkan Yardımcısı ve Mısır Parlamentosu üyelerinden General Saad el Cemal ise Türkiye ve Katar’ın Libya’da izlediği politikanın ut-anç verici olduğunu söyledi.

kaynak:ahval

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …