Anasayfa / Politika / Uluslararası Af Örgütü’nden Halfeti açıklaması

Uluslararası Af Örgütü’nden Halfeti açıklaması

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi (Amnesty Türkiye), Urfa’nın Halfeti ilçesinde yaşanan ça-tışmanın ardından polis tarafından gözaltına alınan sivillerin “iş-kence ve kötü muameleye maruz kalma teh-didi altında” bulunduğunu belirterek, gözaltında tutulan kişilerin derhal bağımsız tıbbi desteğe erişiminin sağlanması çağrısında bulundu.

Amnesty Türkiye resmi sitesinden yapılan açıklamada, 18 Mayıs’ta Urfa’nın Halfeti ilçesinde güvenlik güçleri ile PKK’liler arasında yaşanan ça-tışmanın ardından polisin düzenlediği baskınlarda Halfeti ve Bozova ilçelerinde 3’ü çocuk 47 kişinin gözaltına alındığı, 24 Mayıs itibariyle, 3 çocuk da dahil olmak üzere 22 kişinin serbest bırakıldığı bilgine yer verildi.

Gözaltına alınan yetişkinlerin iş-kenceye ve diğer türde kötü muameleye uğradığına dair güvenilir iddialar bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Ancak 25 kişi hala Urfa Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde gözaltında tutuluyor ve bu kişiler, iş-kence ve diğer türde kötü muameleye uğrama teh-didi altındadır” denildi.

“Ayrıca, halen gözaltında tutulan kişilerin derhal bağımsız tıbbi desteğe erişimi sağlanmalıdır” çağrısına yer verilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Gözaltına alınan bazı kişilerin avukatlarından edinilen bilgilere göre, gözaltındaki pek çok kişinin başlarında ya-ralanma izleri ve yüzlerinde, bacaklarında ve vücutlarında mo-rarmalar ve ke-sikler bulunuyor. Avukatlar bazı kişilerin başlarında dikiş izleri gördüklerini; ancak söz konusu ya-ralanmaların ne zaman ve nasıl olduğunu belirleyemediklerini belirttiler.

Gözaltına alınan bazı kişilerin Bozova Yaylak Jandarma Komutanlığı’nda ters kelepçeli ve yüz üstü yere yatırılmış halde görüntüleri medyada yer aldı. Bazı kişiler avukatlarına memurların kafalarına ayaklarıyla bastıklarını, defalarca kendilerini tekmelediklerini ve yumrukladıklarını belirtti.

Ayrıca Urfa Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeyken, gözaltında tutulan kişilerin teker teker karanlık bir odaya alındığı ve sorgu süresince kendilerinde vurulduğu ifade edildi. Görüşülen avukatlardan alınan bilgilere göre, bazı kişilerin ifade sırasında gözleri bağlandı, en az dört kişininse cin-sel organlarına elektrik şoku verildi ve cin-sel organları yum-ruklandı.”

Avukatların Uluslararası Af Örgütü’ne müvekkillerinin doktorlara mahrem ve güvenilir koşullarda danışamadığını, muayene sırasında polis memurlarının hazır bulunduğu bilgisini ilettiğine yer verilen açıklamada, bazı kişilerin de avukatlarına fiziki bir muayeneden geçmediklerini, doktorların onlara polis memurları önünde yalnızca yaraları olup olmadığını sorduğunu söylediği belirtildi..

Açıklamada ayrıca, “İş-kence ve diğer türde za-limane, insanlık dışı veya onur kırıcı muamele ya da ce-zalandırma, uluslararası hukukta ve Türkiye iç hukukunda istisnasız bir şekilde yasaklanmıştır” ifadelerine yer verildi.

Kontrol Edin

CHP yönetimine kayyım atandı

Eskişehir 3. Sulh Hukuk Mahkemesi, partinin il yönetimine 45 günlük süreçte yapılacak olağanüstü kongreye kadar …