Anasayfa / Politika / Uluslararası Koalisyon’dan Peşmergeye 3 öneri

Uluslararası Koalisyon’dan Peşmergeye 3 öneri

Uluslararası Koalisyon güçleri Peşmerge güçleri bünyesindeki 70’inci ve 80’inci birlikleri birleştirmek için 3 öneri sunduğu belirtildi.

DAİŞ’le mücadele sürecinin bitmesinin ardından Peşmerge güçlerinin tümünün Peşmerge Bakanlığı çatısı altında birleştirilmesi sürdürülen çabalar yoğunlaştı.

Bu bağlamda ABD’nin başını çektiği Uluslararası Koalisyon güçlerinin Peşmerge güçlerinin birleştirilmesi için 3 öneri sunduğu ve bu önerilerin 70 ve 80’inci birliklere iletildiği ifade edildi.

Peşmerge Güçleri Genelkurmay Başkanı Yardımcısı Qareman Şeyh Kemal, Uluslararası Koalisyon güçlerinin 3 önerisinin ilgili güçlere iletildiğini ve bu önerilerden uygulamaya konmak üzere birini seçmeleri istendiğini belirtti.

Kürdistan Demokrat Partisi’nden Kürdistan Parlamentosu Üyesi Nizar Mela Abdulğaffar ise, parlamentodaki PDK (Kürdistan Demokrat Partisi) grubunun konuyla ilgili tasarı hazırladığını söyledi.

K24’e konuşan Abdulğaffar, PDK grubu tarafından hazırlanan Peşmerge güçlerinin birleşmesiyle ilgili tasarının önümüzdeki parlamento oturumunda onaylanması için çalışıldığını belirti.

Peşmerge Bakanlığı’nda diğer farklı konulardaki reform süreci devam ediyor. DAİŞ’in Kürdistan sınırlarına saldırmasının ardından Peşmerge güçlerinin bakanlık çatısı altında birleştirilmesi için atılan adımlar sıklaşmıştı.

Kaynak: K24

Kontrol Edin

Sezai Temelli’den CHP’ye eleştiri

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Sakarya’daki ta-nk palet fabrikasının satışına karşı eylem yapan ancak …