Anasayfa / Politika / Van’da gözaltınadaki 15 kişiye İran casusu iddiası

Van’da gözaltınadaki 15 kişiye İran casusu iddiası

Van’da geçen hafta içinde gerçekleştirilen ev bas-kınlarında gözaltına alınan 41 kişiden 15’i İran devletine casusluk yaptıkları iddiasıyla tu-tuklandı.

Van’ın Saray ve Özalp ilçelerine bağlı köylerde 14 Mayıs sabahı evlere bas-kın düzenleyen Jandarma Özel Harekat (JÖH) elemanları, 41 kişiyi gözaltına almıştı.

Duvar’da yer alan habere göre, özellikle Bakışık ve Turgalı Köylerinde yoğunlaşan operasyonlarda gözaltına alınan 41 kişi, 4 gün gözaltında tu-tulduktan sonra Özalp Cumhuriyet Savcılığı’na çıkarıldı.

Tu-tuklama talebiyle Sulh Ce-za Hakimliğine sevk edilen 41 kişiden 15’i “Devlet sırlarına karşı işlenen su-çlar kapsamında casusluk yaptıkları” iddiasıyla tu-tuklanarak ce-zaevine gönderildi. Bavul ticareti yaparak geçimini sağlayan bu kişilerin telefonda yaptığı “Benim emaneti unutma” gibi konuşmalar, ajanlık faaliyeti olarak değerlendirildi.

Tutuklanan kişilere, “Şüphelilerin yabancı ülke istihbarat çalışanları ile iletişime geçtikleri, Türkiye devletinin veya vatandaşlarının ya da Türkiye’de oturmakta olanların zararına olarak yabancı ülke istihbarat servisinin talepleri doğrultusunda yaşadıkları bölgedeki kamu kurumlarının ve değişik alanların görüntülerini çektikleri, yabancı istihbarat görevlisinin talebi doğrultusunda temin ettikleri bu bilgileri yabancı ülke istihbarat servisine bildirdikleri, yaptıkları işler karşılığında tape kayıtlarından anlaşılacağı üzere menfaat temin ettikleri tespit edilmiştir” suçlamaları yöneltildi.

Gözaltına alınan 26 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

SINIR KÖYLERİ BOŞALTILMAK İSTENİYOR

Son zamanlarda köylüler yoğun “güvenlik kuşatması” altında tutuluyor. Özellikle “33 Kurşun” kat-liamının işlendiği yer olarak bilenen Yukarı Turgalı köyü sakinleri endişeli.

Bir köylü, “Eskiden biz sınırı geçip mazot getiriyorduk. Sınırda mazot götüren 200 kişi son 20 yılda kat-ledildi. Sınır ticareti yapmamız engelleniyor. Bizi kendilerine muhtaç etmek istiyorlar. Karakollar yapıldı, jiletli teller ve duvarlar örüldü. Bu yetmedi şimdi de ‘ajanlık yapmak’la suçlanıyoruz. Burada ajanlaştırma faaliyeti yürütülüyor ve muhtemelen İran sınırında bulunan köylülerin göç etmesini istiyorlar” dedi.

CASUSLUK DEĞİL, BAVUL TİCARETİ

Tu-tuklanan 15 kişinin tape kayıtlarında İranlı istihbarat ajanlarıyla görüşmeleri olduğu iddia ediliyor. Soruşturmaya ilişkin bilgi veren avukatlar ise şunları söyledi: “Saçma bir durum. Şahıslar bavul ticareti yaparak yaşamını idame ettiriyor. Alışveriş yaptığı insanlarla konuştukları ‘Emanetimi unutma’ gibi cümleler ajan faaliyeti olarak değerlendirilerek tu-tuklama gerekçesi yapılmış. Çay, sigara 2-3 paket bavul ticareti kapsamındaki işleri ajan faaliyeti olarak görülmüş. Tamamen geçimini sağlamak için bavul ticareti yapan bu insanlar devletin gizli bilgilerini ifşa etmekle suçlanıyor” şeklinde konuştular.

Kontrol Edin

Tarikatçılar birbirine girdi

Nurcu Uşşaki tarikatı lideri Fatih Nurullah ve Cübbeli Ahmet arasındaki tartışmada tansiyon yükseldi. Cübbeli Ahmet ile Nurcu Uşşaki …