Anasayfa / Politika / Vanlı muhtarın yerine ikinci kez kayyum atandı

Vanlı muhtarın yerine ikinci kez kayyum atandı

31 Mart yerel seçimlerinde Van’ın Edremit ilçesine bağlı Süphan Mahallesi Muhtarı seçilen Ayhan Komi’nin yerine kayyum atandı. Komi’nin yerine geçen yıl da kayyum atanmıştı.

İçişleri Bakanlığı tarafından 15 Ekim 2018 tarihinde görevinden alınan ve yerine kayyum atanan Edremit ilçesine bağlı Süphan Mahallesi Muhtarı Ayhan Komi, 31 Mart 2019 yerel seçimlerini açık farkla kazanarak yeniden muhtar seçilmişti.

Komi, 7 bin oyun 4.300’ünü alarak açık farkla yeniden muhtar olmasına rağmen Edremit Belediyesi’ne kayyım olarak atanan Edremit Kaymakamı Atıf Çiçekli’nin İçişleri Bakanlığına başvurusu üzerine görevden alındı. Bakanlık, Komi’yi süren ‘Örgüt propagandası’ davasını gerekçe göstererek görevinden uzaklaştırdı. Komi’nin Van 4. Ağır Ce-za Mahkemesi’nde görülen davasında duruşma Eylül ayına ertelemişti.

Gazete Duvar’ın haberine göre Ayhan Komi, halkın iradesinin bir kez daha gasp edildiğini söyledi. İddia edilen propaganda davasında mahkemenin henüz karar vermediğini aktaran Komi, “Her defasında bir gerekçe ile halk iradesi gasp ediliyor. 31 Mart seçimlerinde büyük farkla kazandım. Ancak her şeye rağmen halkın belediye başkanı biziz ve halkımızın içinde olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Kontrol Edin

Cemil Bayık’tan, HDP önünde eylem yapan ailelere ilişkin açıklama

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, HDP Diyarbakır İl Binası önünde annelerin eylem yapmasına …