Anasayfa / Dünya / Ve o Kürt siyasetçi başkan yardımcılığına seçildi

Ve o Kürt siyasetçi başkan yardımcılığına seçildi

Ankaralı Kürt Serdar Benli, Danimarka Sosyalist Halk Partisi’nin Genel Başkan Yardımcılığına seçildi.

Danimarka’da 5 Haziran’da gerçekleştirilen genel seçimlerde Sosyalist Parti adayı Konyalı Kürt Halime Oğuz ve Demokratik Sosyalist Partisi adayı Ankaralı Kürt Laris Aslan’ın Parlamento’ya seçilmesinin ardından, bugünde Ankaralı Kürt siyasetçi Serdal Benli, Danimarka Sosyalist Halk Partisi’nin Genel Başkan Yardımcısı olarak seçildi.

Rûdaw’a konuşan Serdal Benli, “2003 yılından beri Sosyalist parti saflarında siyaset yapıyorum. 2005 ile 2009 yılları arasında Danimarka’da bölge meclisi vekilliği yaptım. Bugünde partimin genel başkan yardımcısı olarak seçilmemden dolayı mutluyum” dedi.

Serdal Benli, Konyalı bir Kürt olan Halime Oğuz’unda 5 Haziran’daki seçimlerde Sosyalist Parti listesinden Danimarka Parlamentosuna seçildiğini belirterek, bir çok Kürt’ün Sosyalist Parti ve bölge belediyelerinde farklı görevler üstlendiğini ifade etti.

1979 Ankara Haymana doğumlu olan Serdal Benli, 1988 yılından beri Danimarka’da yaşıyor.

Benli, sosyal bilimler ve iletişim uzmanı. Daha önce Danimarka Maliye Bakanlığı ve farklı devlet kurumlarında görev yapan Kürt siyasetçi Benli, Çok genç yaşlardan beri yaşadığı ülkede aktif olarak politikanın içerisinde yer alıyor.

Serdar Benli, 2009’dan şu ana kadar, Gladsaxe Belediyesi Meclis Üyeliği de yapıyor.

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …