Anasayfa / Politika / Yargıç, YPG üyesini itham eden jüriyi feshetti

Yargıç, YPG üyesini itham eden jüriyi feshetti

İngiliz uyruklu YPG üyesi, Kürdistan Bölgesi’nde bulunan Mahmur Kampı’nda PKK’den askeri eğitim aldığı gerekçesiyle ülkesinde yargılanıyor.

Rojava’da Halk Savunma Birlikleri (YPG) saflarında kalan birkaç İngiliz YPG’liden biri olan Aidan James, Londra Başsavcısı tarafından “Mahmur kampında PKK’den eğitim almakla” suçlanıyor.

İngiltere’nin Koalisyon Güçleri kapsamında desteklediği Demokratik Suriye Güçleri (HSD) ve YPG saflarında IŞİD’e karşı sa-vaşan James, “Hiçbir şekilde İngiltere yasalarını çiğnemedim, amacım IŞİD’e karşı sa-vaşmaktı” diyerek su-çlamaları reddetti.

Old Bailey’de görülen davaya bakan Yargıç ise, “kovuşturmaya yer olmadığı” kararını vererek, jüriyi James’in beraatine yönlendirdi.

Jüri üyeleri ise, Kürt gruplarının “terör eğitimi verdiğini” öne sürerek Jemes’i bu eğitimlerin verildiği 2 bölgede bulunmasını gerekçe göstererek su-çladı.

14 saat süren duruşmanın ardından Yargıç Edis, jüriyi tasfiye etti ancak savcılar yeniden yargılama talep edeceklerini söyledi.

Savcılar, James’in YPG’deki faaliyetlerinin, İngiliz hukuku uyarınca “siyasi, dini veya ideolojik bir amaç gütme” faaliyeti kapsamında “terörizm tanımına uyduğunu” savundu.

Kraliyet Avukatı Mark Heywood ise jüriye, James’in “amatörce” de olsa Suriye iç savaşındaki şid-dete dahil olmayı planladığını söyledi.

Heywood, “James’e açılan dava, si-lah ve pat-layıcı kullanarak sa-vaşmak üzere bireysel olarak Suriye’ye gitmesi yönünde. Bunu yaparak, siyasi ve ideolojik bir amaç güttü. Çünkü, nihai sa-vaşı diğer teröristlerle olsa dahi, amaçladığı aktif şid-det kullanımı ve teh-didi, terör amacı güttüğü için kanun, James’in gerçekleştirmek istediği eylemlerin ‘terörist’ olduğuna hükmediyor” dedi.

Dava yeni bir duruşma tarihi belirlenmek üzere 1 Mayıs’a ertelendi.

Kaynak: Rûdaw

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …