Anasayfa / Politika / Yazar Ferhat Pirbal yayınevi yakma iddiasıyla gözaltına alındı

Yazar Ferhat Pirbal yayınevi yakma iddiasıyla gözaltına alındı

Yazar Ferhad Pirbal, Erbil’de bulunan Wefayi Yayınevi arşivini yakma su-çlamasıyla gözaltına alındı. Yayınevi sahibi Soran Aziz de yangında 10 yıllık birikimlerinin kül olduğunu söyledi.

Erbil Polis Müdürü Abdulhalik Talat, Wefayi Yayınevini a-teşe verdiği iddiasıyla savcılıktan alınan talimat uyarınca yazar Ferhad Pirbal’ın gözaltına alındığını söyledi.

Rûdaw’ın haberine göre Talat, “Ferhad Pirbal’ın psikolojik sorunları var. Son zamanlardaki davranışları da psikolojik tedavi görmesi gerektiğini kanıtlıyor. Yurt dışında tedavi olmalı” dedi.

“10 yıllık birikim yandı”

Öte yandan Wefayi Yayınevi sahibi Soran Aziz de Pirbal’ın birkaç gündür yayınevini a-teşe vereceğine dair teh-ditlerde bulunduğunu, bu teh-ditler hakkında suç duyurusunda bulunduklarını ancak dikkate alınmadığını söyledi.

Aziz, “Daha önce Dr. Ferhad Pirbal ile bütün kitaplarının karşılıksız olarak yeniden basımı üzerinde anlaşma sağladık. Geçen hafta iki kitabını bastık ve kendisi için de bir imza töreni düzenledik. Anlaşma gereği her kitaptan 100 adetini ona verecektik. Ancak o basılan tüm kitapları istedi. Bunu kabul etmediğimiz için teh-ditlere başladı” diye konuştu.

Pirbal’ın bugün yayın evine gelerek arşiv bölümünü a-teşe verdiğini belirten Aziz, “Yaklaşık 5 bin kitap ve belge yandı. 10 yıllık birikimlerimiz kül oldu” ifadesini kullandı.

Soran Aziz, “Bu sorun artık yanlızca Wefayi Yayınevi’nin veya benim şahsi bir sorunum olmaktan çıktı. Bu toplumun, hükümetin, kültür kurumlarının bir sorunu. Ne olursa olsun kitaplar ya-kılmamalı. Ayrıca bu saldırıyı gerçekleştiren Pirabal’a artık bir sınır belirlenmeli” dedi.

Haber sonu videosu: Ferhad Pirbal Irak kimliğini yakarken

Kaynak: Rûdaw

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …