Anasayfa / Politika / Yeniçağ yazarından YPG iddiası

Yeniçağ yazarından YPG iddiası

Yeniçağ yazarı Ahmet Takan, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’in Türkiye ziyaretinin perde arkasını yazdı. Takan, Jeffery’in Türkiye ile YPG / PYD’nin arabuluculuğunu yaptığını iddia etti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Sözcüsü Faik Öztrak geçtiğimiz hafta yaptığı basın toplantısında hükümet ile YPG’nin görüştüğünü söyledi. Görüşmeye ilişkin sorular sordu. Ahmet Takan da görüşmeye ilişkin Salih Müslim’in verdiği demeci bugünkü köşesine taşıdı. Takan’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

CHP’nin gündeme bomba gibi düşen bu iddiasına cevap nereden geldi? Tahmin edebilir misiniz?.. “Çözüm süreci”nde iktidarın ayaklarının altına kırmızı halı sererek Ankara’da ağırladığı PYD sözcüsü terörist Salih Müslim’den!.. Oraya geçmeden önce, Jeffrey’in Ankara temaslarının perde arkasına ilişkin Dışişleri ve askeri kaynaklardan teyidini aldığım bilgiyi paylaşayım; S-400′ ler ve F-35’ler krizinde bir ilerleme olmadı, ABD mevcut pozisyonunu koruyor. ABD, Fırat’ın doğusunda Türkiye ile müşterek devriye atmayı önerdi. Ankara buna sıcak yaklaştı kabul etme şartı olarak “YPG’yi aşağıya süreceksiniz. Ayn el Arab’ı (Kobani) YPG tamamen boşaltacak ve aşağıya çekilecek”i masaya koydu. ABD, bunu kabul etmedi. ABD Suriye özel temsilcisi James Jeffrey, Ankara’dan döndükten sonra, PYD sözcüsü terörist Salih Müslim, bir medya kuruluşuna yaptığı açıklamada, Türkiye ile dolaylı veya doğrudan görüşme yapmadıklarını söyledi. Müslim, James Jeffrey’in arabulucu olduğunu bildirdi.

Özetle şunları söyledi;

“Jeffrey, arada gidiyor geliyor. Hem o tarafa hem bu tarafa gidiyor geliyor, bir şeyler söylüyor. Jeffrey, arabuluculuk gibi bir şeyde bulunuyor. ABD, kendi politikalarını uyguluyor. İki tarafı da kendi çıkarları için dengelemeye çalışıyor. İki tarafı da kendi çıkarları için bir arada tutmaya çalışıyor. Bizim şartlarımız, isteklerimiz var. Amaçlarımızı gerçekleştirmeye çalışıyoruz. İsteklerimiz yerine getirilirse memnun oluruz. Onunla diyalog içerisindeyiz. Sonuca varıncaya kadar devam etmesini istiyoruz. Türkiye teh-ditlerinden vazgeçsin. Afrin’den çıksın. Önceliğimiz bu… Türkiye, Afrin’den çıkmaz ise arabuluculuk çözüm sağlamaz. Direniş güçlenir… Görüşmeler Jeffrey ve takımı ile oluyor.” Bu satırları kaleme aldığım sırada bölgedeki askeri kaynaklardan, Tel Rıfat’ta ça-tışmaların başladığına dair bazı çok can sıkıcı haberlerle birlikte bilgiler aldım. Savunma Bakanlığı’ndan resmi açıklama yapılmasını beklediğim içim bu iç ya-kan haberleri buraya yazmıyorum… Jeffrey’in arabuluculuğu öyle mi?.. Nasıl arabulduğunu gördük!.. İçimden geçenleri buraya dökemeyeceğim!.. Allah, Mehmetçiğimizin yar ve yardımcısı olsun.”

Kontrol Edin

Arınç, Babacan ve Davutoğlu’nun iktidarına bakın yüzde kaç ihtimal verdi

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, AK Parti’nin 18. kuruluş yıl dönümünde 11. Cumhurbaşkanı …