Anasayfa / Ortadoğu / YNK’den PDK’ye çağrı

YNK’den PDK’ye çağrı

Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Politbüro üyesi Hakim Kadir Hemecan, parlamento seçimleri için propaganda süreci ve Irak Cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle Kürdistan Demokrat Partisi (PDK) ile aralarında yaşanan sorunları diyalog yoluyla çözebileceklerini söyledi.

Rûdaw’a konuşan Kadir Hemecan, YNK Kürdistan Parlamentosu seçimlerinden ikinci parti çıktığını hatırlatrak, “Biz YNK olarak yeni hükümetin inşası da dahil, propaganda süreci ve arından yaşanan soğukluğun aşılması konularında Kürdistan Demokrat Partisi (PDK) ile diyaloğa hazırız” dedi.

Kadir Hemecan, YNK ile PDK’nin Kürdistan’ın iki büyük partisi olduklarını belirterek, “Geçmişte olduğu gibi, PDK ile aramızdaki diyalog Kürdistan’daki tüm sorunların çözümünü beraberinde getirir” diye konuştu.

Seçim sonuçları resmi olarak açıklandıktan sonra seçimin galibi olan PDK’ye hükümeti kurma yetkisi verilecek. Ancak PDK’li yetkililer bu defa hükümet meselesini “daha ince eleyip sık dokuduklarını” belirtiyor.

PDK Başkanlık Divanı üyesi Ali Hüseyin, “Geçmişte hükümet siyasi anlaşmalar temelinde kuruluyordu. Özellikle de PDK ile YNK arasındaki anlaşmalar temelinde. Yeni hükümet için ise tarafların aldığı oy ve PDK ile olan ilişkileri dikkate alınacak” dedi.

Kürdistan Bölgesi’de 2013’teki seçimlerin ardından PDK, YNK, Değişim Hareketi (Goran), İslami Birlik (Yekgırtu) ve İslami Toplum’un (Komel) katılımıyla geniş tabanlı bir hükümet kurulmuş ancak daha sonra Goran, Komel ve Yekgırtu hükümetten çekilmişlerdi.

Komel Sözcüsü Rebwar Hemed, yeni hükümette yer alıp almayacaklarına dair kararı seçim sonuçları açıklandıktan sonra vereceklerini belirtti.

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …