Anasayfa / Politika / YSK, merakla beklenen kararını erteledi

YSK, merakla beklenen kararını erteledi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) AK Parti’nin İstanbul’un Büyükçekmece ilçesinde seçimlerin iptaline ilişkin olağanüstü itirazını kabul etmesinin ardından 11 kurul üyesiyle bir araya geldi. Toplantıdan Büyükçemece’de iptal talebinin sonra görüşülmesi kararlaştırıldı.

Buna göre oyların tekrar sayımının bitmesi beklenecek. Oyların birleştirme tutanağı verilmesinden sonra AK Parti, İstanbul için ‘olağanüstü itirazı’nı yapacak. YSK, bundan sonra hem Büyükçekmece hem İstanbul seçimlerini masaya yatıracak.

AK Parti’nin İstanbul’da tüm oyların yeniden sayım talebi YSK tarafından reddedilmiş, AK Parti bunun üzerine olağanüstü itiraz sürecini başlatmıştı. AK Partili yetkililer İstanbul’un Büyükçekmece ilçesinde ‘usulsüz seçmen kaydı yapıldığını’ iddia ederken, CHP tarafıysa bunu reddediyor.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında, “Ortada bir oy yolsuzluğu var, suistimal var, usulsüzlük var” açıklamasında bulunmuştu. Yavuz, Büyükçekmece’de 11 bin 186 kişinin usulsüz bir şekilde seçmen kaydının yapıldığını iddia etmişti.

AK Parti’nin başvurusu kabul edilirse Büyükçekmece’de seçimlerin yenilenmesine karar verilecek. Böylece İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı da bu seçimden etkilenecek.

YSK, AK Parti’nin itirazını reddederse bu ilçede seçim sonuçları kesinleşmiş olacak; ancak AK Parti’nin İstanbul geneli için itiraz başvurusu henüz yapılmadı. AK Parti bunun için İstanbul’daki sayımların bitmesini bekliyor.

Kontrol Edin

Sezai Temelli’den CHP’ye eleştiri

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Sakarya’daki ta-nk palet fabrikasının satışına karşı eylem yapan ancak …