Anasayfa / Politika / YSK’dan bir günlük HDP ertelemesi

YSK’dan bir günlük HDP ertelemesi

Ekrem İmamoğlu, mazbatasını alarak resmen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Ancak Yüksek Seçim Kurulu (YSK)’ndaki hukuki süreç devam ediyor.

YSK, AK Parti’nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali ve yenilenmesi talebiyle yaptığı itirazı görüşerek karara bağlayacak.

Kurul, AK Parti’nin 44 sayfalık dilekçeyle yaptığı olağanüstü itiraz başvurusunda YSK’ya 3 bavul içinde sunduğu delilleri inceleyecek. İtirazların somut gerekçelere dayanıp dayanmadığına ve bunların seçimin sonucunu etkileyip etkilemediğine bakılacak. Delillerin sonucu etkilediği tespit edilirse YSK, İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerinin iptaline ve yenilenmesine karar verebilecek. Belgelerin incelenmesi ve karara bağlanmasının hafta sonunu bulabileceği yorumu yapılıyor.

YSK’de İstanbul seçimlerinin iptaliyle ilgili yapılan olağanüstü itiraz başvurusunun yanı sıra Büyükçekmece ve Maltepe seçimleriyle ilgili de yapılmış olağan ve olağanüstü itiraz başvuruları var. Ayrıca HDP’nin mazbata verilmeyen KHK’li belediye başkanlarıyla ilgili seçimlerin yenilenmesi talepleri bulunuyor.

YSK’nin mazbatalarla ilgili HDP başvurusunu bugün görüşmesi bekleniyordu. Ancak ek başvurular nedeniyle HDP’nin talebi doğrultusunda bu görüşme 1 gün ertelendi.

YSK’nin İstanbul başvurularını görüşme takvimi ise henüz belli olmadı.

VALİZLE GELEN EVRAKLAR TARANIYOR

AK Parti’nin 3 valizle YSK’ye getirdiği belgelerin taranarak sisteme kaydedilmesi gerekiyor. Edinilen bilgiye göre tarama işlemi başladı ancak belge sayısı çok olduğu için tamamlanmadı. Bu işlem tamamlandıktan, üyelerin tüm belgeleri inceleyeceği sistem kurulduktan sonra görüşme takvimi belirlenecek.

Kontrol Edin

İYİ Parti’den Akşener ile Bülent Arınç’ın görüştüğü iddialarına ilişkin açıklama

AK Parti’nin 31 Mart’ta 3 büyük şehirde seçimleri kaybetmesinin ardından Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel …