Anasayfa / Politika / Yüzde 25’lik oyu ile Diyarbakırlıları ikna etmek için İstanbul’a geldi

Yüzde 25’lik oyu ile Diyarbakırlıları ikna etmek için İstanbul’a geldi

YSK’nin kararıyla HDP’li Zeyyat Ceylan’ın yerine, aldığı yüzde 25’lik oy oranıyla Bağlar Belediyesi’ne atanan Hüseyin Beyoğlu, AK Parti’nin adayı Binali Yıldırım için Diyarbakırlılardan oy istemek üzere İstanbul’a gitti.

31 Mart yerel seçimlerinde Diyarbakır’ın merkez Bağlar Belediyesi’ni yüzde 71 oy oranıyla kazanan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eşbaşkan adayı Zeyyat Ceylan’a, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından “KHK’li olduğu” gerekçesiyle mazbatası verilmedi.

YSK, Ceylan’ın yerine mazbatayı yüzde 25’lik oy alan AK Partili Hüseyin Beyoğlu’nu verdi. Belediyedeki koltuğuna oturduktan sonra soy ismini değiştiren kardeşi Haşim Mertoğlu’na başkan yardımcılığını görevine getiren ve ardından kendisine 5 milyonluk zırhlı araç siparişi veren Beyoğlu, bu kez YSK’nin yenilenmesine karar verdiği 23 Haziran’daki İstanbul seçimlerinde Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım’a destek olmak amacıyla İstanbul’a gitti.

‘KENDİSİNE DESTEK OLMAK İÇİN’

Bağlar ilçesinde yüzde 25 oy alan Beyoğlu, İstanbul’da yaşayan Diyarbakırlılardan Yıldırım için oy isteyecek. Binali Yıldırım’ın hakkının gasp edildiğini ileri süren Beyoğlu, “İstanbul’da yaşayan hemşerilerimiz de 31 Mart’taki haksızlığı ve oy hırsızlığını fark etmiş durumda. Bu yüzden İstanbul’da yaşayan Diyarbakırlı hemşerilerimizin 23 Haziran’da Binali Yıldırım başkanımıza gerekli desteği vereceğinden şüphemiz yoktur. Binali beye sahip çıkacaklardır. Bizler de kendisine destek olmak ve orada yaşayan vatandaşlarımızla bir araya gelip destek sağlamak üzere İstanbul’a gidiyoruz. İstanbul seçimleri sadece İstanbul’u değil, Diyarbakır’ı da Bağlar’ı da ilgilendiriyor. Nitekim Bağlar’da halkın içine çıktığımızda, esnafımızı ziyaret ettiğimizde İstanbul’daki seçimler soruluyor. Bizler de Binali beye destek olmak için İstanbul’a gitme kararı aldık” ifadelerini kullandı.

Kaynak: MA

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …