Anasayfa / Kadın / Bir şarbon vakası da Mardin’den

Bir şarbon vakası da Mardin’den

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde şarbon hastalığı şüphesiyle bir kadının tedavi altına alındığı bildirildi.

İHA’nın haberine göre, 64 yaşındaki bir kadın, geçtiğimiz günlerde kalp yetmezliği ve nefes darlığı nedeniyle ilçe devlet hastanesine kaldırılarak, tedavi altına alındı.

Durumu ağırlaşan kadın bir süre sonra ilçedeki özel bir hastaneye sevk edildi. Burada yapılan testlerin ardından şarbon olabileceği ihtimali üzerinde duran doktorlar, A.D.’yi izolasyon odasına alarak, test sonuçlarını Sağlık Bakanlığı’na gönderdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan başhekim yardımcısı Dr. Turan Pehlivan, “Bundan yaklaşık bir hafta önce hastanemize Kızıltepe Devlet Hastanesi’nden sevk edilen bir hastada yapılan kültürler sonucunda kanda şarbon kültürü şüphesine rastladık. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı’na bilgi verdik. Onlar da bizden örnek istediler. Bakanlıkta tekrar bakıp çalışıp teyit edecekler. Bundan sonra kesin tanı olup olmadığını bize bildirecekler. Biz gerekli tedbirlerimizi aldık. Hastayı diğer hastalardan ayırdık. İzolasyon dediğimiz odamızda şuanda. Her ihtimale karşı diğer hastalarımızda da çeşitli tetkikler yaptık. Bakanlıktan haber bekliyoruz” dedi.

Hastanın durumunun ciddiyetini koruduğunu belirten Pehlivan, “Hastamız zaten kalp yetmezliği ve zatürre teşhisi ile gelmişti. Üçüncü basamak yoğun bakıma sevk edildiği için bize gelmişti. Bu hastalar yoğun bakımdan çıkana kadar ciddi risk altındadır. Buna da ek olarak gerekli ilaçlar eklendi tedavisine. Şuan şarbon ile ilgili olan kısmı şüphe bile olsa tedavimizi devam ediyor”diye konuştu.

Kontrol Edin

Roza Organik ballarının hikayesi

Civan Vahap Elmas bir bal üreticisi. Kendisi Van Büyükşehir Belediyesinde İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı …