Anasayfa / Tarih / 7 yüzyıllık surlar her an çökebilir

7 yüzyıllık surlar her an çökebilir

Galata’da, 14. yüzyılın ilk yarısına tarihlenen Ceneviz surlarının günümüze ulaşan son parçalarından biri yıkılma teh-likesi yaşıyor. Galata Kulesi’nin güneybatısında bulunan sura, temelinde ve surun oturduğu ana kayada aylar öncesinde yaşanan açılmaya rağmen müdahale edilmiş değil.

Bereketzade mahallesinde, Şair Ziya Paşa Caddesi’ndeki surun temelindeki çökme Beyoğlu’ndan sorumlu İstanbul II Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na ocak ayında ihbar edilmişti. Kurul, 22 Şubat 2019 tarihli kararında Beyoğlu Belediyesi’ne, çökmeyi önleyici geçici müdahalenin belediye bünyesindeki Uygulama ve Denetim Büroları (KUDEB) Müdürlüğü tarafından yapılıp yapılamayacağını sordu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Galata surlarının tümü için rö-löve, restitüsyon ve restorasyon projesini yapması gerektiğini hatırlattı.

Surdaki teh-likeyle Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi de ilgilendi. Koruma Kurulu, derneğin başvurusuna 26 Mart’ta verdiği cevapta kültür varlığının korunması, can ve mal güvenliğinin sağlanması için Beyoğlu Belediyesi’nin acil önlem almasının istendiğini belirtti. Gelişmeler Hürriyet gazetesinin 4 Nisan tarihli “Ceneviz surları için acil durum” başlıklı haberinde kamuoyuna da duyurulmuştu. Konu Beyoğlu Belediye Meclisi’nin 6 Mayıs tarihli toplantısında da soru önergesi olarak gündeme geldi.

Beyoğlu Belediyesi Statik Büro’dan 25 Temmuz’da aldığım bilgiye göre konuyla ilgili bir gelişme yaşanmadı, surun çökmesine yönelik tedbir alınmadı. Surun bulunduğu, daha önce otopark olarak kullanılan açık alan 2011’de boşaltılmıştı.

Temeli çöken sur, arkasında yer alan Sen Piyer Katolik Kilisesi’nin de istinat duvarı için mevcut durum bu tarihi yapıyı da teh-like altına itiyor.

 

Kontrol Edin

Neandertallerin Kürdistan’daki varlığı kanıtlandı

Yeni bir bulgu, Neandertallerin Zagros Dağları’nda yaklaşık 70 bin  ile 40 bin yıl önce dolaştığını …