Anasayfa / Kim Kimdir / Ünlü Kürt tarihçisi Cemşid Bender’in bilinmeyen aile hikayesi

Ünlü Kürt tarihçisi Cemşid Bender’in bilinmeyen aile hikayesi

Asıl adı Mehdi Halıcı olan ünlü tarihçi Cemşid Bender’in ailesi Şedadi aşiretine mensup olup Bingöl’ün Kığı ilçesinin Cunan mıntıkasından Konya’ya göç etmiştir. Cemşid Bender’in babası Hacı Sabri Halıcı, Konya’da halıcılık yapmıştır ve bu nedenle de Halıcı soyadını almıştır. 1927 yılında  dünyaya gelen Cemşid Bender ilkokul, ortaokul ve liseyi Konya’da okumuştur.

1950 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitiren Cemşid Bender, 1958 yılında Norveç’e gitmiş, oradan da Fransa’ya geçerek “Osmanlı Devletinin Maliye Teşkilatı” konulu tezi ile hukuk doktoru olmuştur. 1988 yılında Türkiye’ye dönen Bender, İzmir’e yerleşmiş ve Dr. Cemşid Bender adıyla Kürtlere ve Kürt tarihine ilişkin eserler kaleme almıştır.

Yayın hayatına kardeşi Feyzi Halıcı ile birlikte İstanbul’da çıkardıkları Çağrı Dergisi ile başlayan Bender, asimile olmuş bir ailenin çocuğu olarak Konya’da büyümüştür. Bender, Kürtçe’yi hiç bilmediği halde o, gençliğinde vaktini özellikle Kürt tarihi, dili, kültürü ve mitolojisine ayırarak araştırmalarına hız vermiş, Alevi kültürü üzerine bir çok kitaba imza atmıştır. Yurtdışında birçok panel ve konferanslara konuşmacı olarak katılan Dr. Cemşid Bender, yakalandığı amansız hastalıktan kurtulmayarak, 2008 yılında İzmir’de hayata gözlerini yummuştur.

Buraya kadar olan kısım Cemşid Bender hakkında genel olarak bilinen bilgilerdir. Ama Cemşid Bender’in aile üyelerinin hayat hikayeleri pek bilinmez. Soner Yalçın Cemşid Bender’in aile üyelerine ilişkin ilginç veriler veriyor. Duyduğunuzda çok şaşıracaksınız. Zira Bender ile kardeşleri zıt siyasi kutupların insanlarıymış. Yalçın’ın iddiaları şu şekilde:

Cemşid Bender’in babası Hacı Sabri Halıcı’nın Saidi Nursi’nin arkadaşıdır. Yalçın, Saidi Nursi’nin Konya’ya gittiği zaman Sabri Halıcı’nın evinde kalır ve eserlerinde ondan “Konyalı Sabri” diye bahseder.

Cemşid Bender de gençlik yıllarında Saidi Nursi’nin mürididir ve hatta İstanbul Üniversitesi’nde öğrenciyken babasına yazdığı “sadakat ve sabır” mektubu nedeniyle tutuklanıp Afyon Cezaevi’nde kalır.

Feyzi Halıcı

Cemşid Bender’in abisi Feyzi Halıcı ise İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nden mezun olarak Yüksek Kimya mühendisi olmuştur. Ama Konya’ya dönüp baba mesleği olan halıcılığı devam ettiren Feyzi Halıcı bazıları Saidi Nursi üzerine olan şiirler yazar, sonra Türk Dil Kurumu üyesi olur. 1959 yılında Konya Kültür ve Turizm Derneği’ni kuran Feyzi Halıcı, 1968-1977 yılları arısında AP Senatörü olarak TBMM’de görev yapar.

Emrehan Halıcı

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı ile Atatürk Kültür Merkezi Bilim Kurulu onur üyesi olan Feyzi Halıcı’nın oğlu Emrehan Halıcı ise 21. Dönem DSP Konya, 23 ve 24. Dönem CHP Ankara milletvekili olmuştur.

Cemşid Bender’in kız kardeşi Nevin Halıcı ise Zaman Gazetesi’nde yazılar yazmış, birçok yemek kitabı yayınlamıştır.

Nevin Halıcı

Kontrol Edin

Neandertallerin Kürdistan’daki varlığı kanıtlandı

Yeni bir bulgu, Neandertallerin Zagros Dağları’nda yaklaşık 70 bin  ile 40 bin yıl önce dolaştığını …