Anasayfa / Kültür - Sanat / Yoğun yağış Erbil Kalesi’nin duvarını yıktı

Yoğun yağış Erbil Kalesi’nin duvarını yıktı

Kürdistan Bölgesi’nde son bir haftadır yağan yoğun yağış nedeniyle Erbil Kalesi’nn bir kısmı yıkıldı. Erbil Kalesi Koruma Komisyonu Başkanı tedbir almazsa ise kalenin yıkımla karşı karşıya olduğunu belirtiyor.

Kürdistan Bölgesi’nde son bir kaç gündür yağan yağmurdan ötürü sel ve su taşkınlıkları yaşandı. Yaşanan yoğun yağıştan tarihi Erbil Kalesi’nin içindeki evlerin bazıları yıkıldı.

Basnews’in haberine göre, Erbil Kalesi Koruma Komisyonu Başkanı Dara Yequbî, “Erbil Kalesi içerisindeki bazı evler yağan yağış nediyle yıkılmış durumda. Eğer gerekli tedbirler alınmazsa Erbil Kalesi’nin diğer duvarlarının da çökme tehlikesi bulunuyor” dedi.

Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde Erbil Kalesi içerisindeki bazı evleri restore ettiklerini dile getiren Dara Yeqûbî “Restore edilen hiçbir ev yağıştan etkilenmedi. Ancak son 2 yıldır yaşanan ekonomik kriz nedeniyle restorasyon işleri yarım kaldı. Sadece bazı ufak-tefek yenilemeler yapabildik” şeklinde konuştu.

Erbil Kalesi Koruma Komisyonu Başkanı Dara Yequbî, UNESCO’nun sadece teknik danışmanlık düzeyinde destek sunduğunu ve maddi anlamda hiçbir katkılarının olmadığını belirterek “Erbil Kalesi, yılında UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne girmiş olmasına rağmen herhangi bir yardım almış değiliz” ifadelerini kullandı.

Dünyanın en eski yerleşim yerleri arasında yer alan Erbil (Hewlêr) Kalesi’nin inşasının 5000 yıl eskiye dayandığı bildiriliyor. Kalenin inşasına dair ilk bilgiler, Ebla Tabletleri’nde görülür ve kale, Asur İmparatorluğu döneminde özel bir önem kazanır.

Erbil, o dönem Hristiyanlık, Abbasiler ve Sasani İmparatorluğu için önemli bir merkez olmuştur. Sonra 1258 yılında kalenin Moğol İmparatorluğu’nun eline geçmesiyle Erbil’in önemi azalmıştır. 20. yüzyılda kentsel yapısı önemli ölçüde evleri ve kamusal birkaç bina yok edilmiş ve bunun sonucunda, modifiye edilmiştir.

Kalenin restorasyonu için 2007 yılında Erbil Kalesi’ni yenilemek amacıyla Yüksek Komisyonu (HCECR) denetlemek üzere kurulmuştur.

Erbil Kalesi 21 Haziran 2014 yılında UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne girmişti.

Kontrol Edin

Kürt müzisyenlerin 2018 performansı: Renkli ve zengin

Barış Barıştıran – İstanbul 2018 yılı Kürt sanatçıların digital dünyaya karşı üretimleri bakımından oldukça üretimli …